Zagadka Dobrego Samopoczucia

Tak... zagadka czy aby pomysl na? Na co? Na szczęście? Każdy z nas dąży do dobrego samopoczucia. ''Gdy jesteśmy pełni energii, potrafimy dobrze funkcjonować w codziennym życiu, jesteśmy z niego bardziej zadowoleni i łatwiej jest nam stawiać czoło przeciwnościom losu.

Dbaj o swoje ciało
''Pomimo tego, że mamy dobre intencje i bardzo chcemy dbać o nasze ciało, dobrze się odżywiać i regularnie ćwiczyć, wielu z nas nie potrafi tych intencji zrealizować. A przeciez Nasze ciało bezustannie wysyła nam sygnały, ale my nie jesteśmy w stanie ich usłyszeć. Jednak nasz kod genetyczny nie zmienił się prawie wcale w przeciągu ostatnich 40 000 lat. Ten kod wymaga spożywania świeżego jedzenia, uprawiania aktywności fizycznej oraz życia w społeczności. Ten stosunkowo prosty styl życia w większości nie znajduje odzwierciedlenia w dzisiejszym świecie”. Prosta rada, aby zbytnio nie komplikować swojego życia i stosować się do podstawowych zasad żyć pelnia zycia.''

Pamiętaj, aby Twoja dieta była złożona z odpowiedniej ilości niezbędnych minerałów i substancji odżywczych. Magnez, który odpowiada za regulację działania układu nerwowego jest jednym z istotnych składników diety.

''Podstawą dobrego stanu zdrowia są: odpowiednia ilość snu i odpoczynku, bogata w składniki odżywcze dieta, aktywność fizyczna i spędzanie codziennie choć odrobinę czasu na świeżym powietrzu.'' Sen sprawia, że czujesz się lepiej, jednak ma dużo większe znaczenie, niż poprawa nastroju i pozbycie się worków pod oczami. Odpowiednia ilość snu to podstawa zdrowego stylu życia, mająca wpływ na serce, masę ciała, umysł i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Intensywny tryb życia sprawia, że często spychamy odpoczynek na dalszy plan. Nie warto jednak rezygnować ze snu. Sen ma duże znaczenie dla naszego organizmu. To dzięki wysypianiu się organizm ludzki może prawidłowo funkcjonować. Podczas snu wszystkie komórki ciała mają szansę na regenerację, receptory ponownie się uwrażliwiają, a pamięć utrwala. Nocą organizm utrwala wszystkie bodźce odebrane w ciągu dnia. Dlatego osoby uczące się powinny porządnie się wysypiać. Dzieci znajdujące się w okresie wzrostu również muszą pamiętać o zdrowym śnie. Tylko podczas snu uwalniany jest hormon wzrostu. O jakość snu należy zadbać. Każdy ruch wykonany podczas snu wybudza organizm, a tym samym przerywa jego regenerację. Jak zadbać o sen? Wieczorem przed zaśnięciem wywietrz pokój. Dobrze dotleniony organizm łatwiej wypoczywa. Niektóre osoby mają problem z bezsennością. Nocą, zamiast wypoczywać, nerwowo przekręcają się z boku na bok. Zamiast tracić nerwy, lepiej po prostu przymknąć oczy i cieszyć się chwilami odpoczynku. Nawet jeżeli sen nie nadejdzie, można wypocząć.

''Zrelaksuj się
Od bólu głowy i zmęczenia, po zaciśnięte zęby i bóle pleców – są to objawy przeciążenia stresem znane wielu z nas.'' Zatem... Zacznij od muzyki. Połóż się wygodnie na kanapie i włącz sobie coś, co Cię zrelaksuje. Na rynku dostępne są płyty z muzyką relaksacyjną. Naśladuje ona odgłosy natury - szum drzew, wodę, ptaki. Nie każdego jednak taka muzyka uspokaja. Dlatego najlepiej wybierz coś dla siebie. Może to być również klasyka, czy jazz. Najlepiej, by było to coś mało dynamicznego. Gdy już nastawisz odpowiednią dla siebie muzykę, leż na kanapie z zamkniętymi oczami i słuchaj. Staraj się wyciszyć i odpoczywać. Kolejnym dobrą opcją jest gorąca kąpiel, najlepiej aromatyczna. Aromaterapia jest obecnie bardzo popularnym sposobem na stres. Często zalecają ją lekarze, możesz skorzystać z takiego zabiegu nawet w spa. Jednak tańszym i prostszym sposobem jest zrobienie jej w domu. Kup płyn lub sole i świecie zapachowe. Napuść gorącej wody do wanny, wlej do niej płynu lub nasyp soli. Pozapalaj świece zapachowe. Zgaś światło i ułóż się wygodnie. Zamknij oczy i wdychaj opary, starając się o niczym nie myśleć.

''Zrób listę wszystkiego, co cię denerwuje lub stresuje. Obok spróbuj napisać kroki, jakie możesz podjąć, aby zmienić daną sytuację lub po prostu zaakceptuj, że jest ona poza twoją kontrolą. Dzięki temu będziesz w stanie określić, co wywołuje u ciebie stres. Jako natychmiastową pomoc w złagodzeniu uczucia stresuAtkinson poleca technikę oddychania 4 na 7. Gdy jesteś spięty lub przytłoczony, weź głęboki oddech, policz do czterech, a następnie wydychaj powietrze, licząc do siedmiu. Powtórz to samo pięć razy.''

Zaakceptuj siebie
''W kulturze ciągłego samodoskonalenia, telewizji przepełnionej programami dotyczącymi makijażu i kosmetyków lub odchudzania – wszystkie w większości skierowane do kobiet, wiele z nas czuje, że nie jest wystarczająco piękne.'' Patrz w lustro! Ale nie krytycznie, jak zazwyczaj. Patrz i szukaj tego co dobre, ładnie się umaluj, ułóż włosy i uśmiechnij się. Popatrz na swoje odbicie i głośno powiedz co ci się w nim podoba, nawet jeśli na początek będą to kręcone włosy, lub długie rzęsy. Z czasem dostrzeganie dobrych cech będzie przychodziło łatwiej. I naprawdę nie musisz być we wszystkim najlepsza. Pogódź się raz na zawsze z tym czego nie masz, może pieniędzy, kobiecej figury, zdolności gotowania lub nie jesteś mistrzynią świata w pływaniu. Trudno! Pożegnaj te ułomności i pomyśl jakie są twoje talenty, może masz wyjątkowo gładką cerę, pięknie haftujesz, lub jesteś wspaniałym słuchaczem i podporą dla przyjaciół? Każdy je popełnia, jest no normalne i ludzkie, a popełniamy je po to, aby się uczyć i nabierać doświadczenia. Jeśli cały czas przyglądasz się sobie krytycznie, zapominasz powoli o osobach, które cię kochają: rodzinie i przyjaciołach. Zastanów się jak oni cię postrzegają, zapewne nie widzą nawet 10% tych defektów, które ty sobie wyrzucasz, a za to dostrzegają wiele zalet, których ty nie widzisz. Jeśli do rej pory byłaś osoba uległą i dbającą o wszystkich, poświęć teraz odrobinę czasu dla siebie. Zapisz się na fitness, zacznij biegać lub weź odprężającą kąpiel. Poczuj się dobrze ze sobą, spędzaj przyjemnie czas, te chwile powinny ci się kojarzyć jak najbardziej pozytywnie.Jeśli zaczniesz się sobie podobać podziała to zbawiennie na całe twoje nastawienie do własnej osoby, a to zauważą inni i im też zaczniesz się podobać. O to przecież chodzi, żeby czuć się dobrze we własnym ciele. Ludzie o wysokim poziomie samoakceptacji czują się zdrowsi i szczęśliwsi oraz są mnie narażeni na depresję lub zaburzenia psychiczne.

Staw czoło emocjom
''Często nie wiemy, jak radzić sobie z emocjami ani jak je przetwarzać. Zamiast tego spędzamy czas na ich unikaniu poprzez palenie papierosów, picie kawy i alkoholu”. Współpracując z naszymi emocjami, zamiast z nimi walczyć, zmniejszamy prawdopodobieństwo chorób wywołanych przez emocje, takich jak przewlekły ból albo zespół drażliwego jelita. Akceptacja nie oznacza poddania się, nie oznacza lubienia, oznacza zaprzestanie walki z doświadczeniem. Oznacza powiedzenie sobie: Ok mam te emocje, nie będę z nimi walczyć, po prostu pozwolę im być, poznam je, obejrzę je, zobaczę jakie one są. Będę z nimi żyć.

''Pogłębiaj i rozwijaj swoje relacje z bliskimi
Jakość naszych związków może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie, a nawet może podnieść szanse zachorowania. Uczucie samotności zwiększa trzy- lub pięciokrotnie prawdopodobieństwo zachorowania. Poczucie własnej wartości, szczególnie u kobiet, zależy od relacji z naszymi bliskimi. Jesteśmy stworzeniami społecznymi i genetycznie zaprogramowanymi, aby żyć w związkach. Wszyscy mamy potrzebę odczuwania miłości, afirmacji i bycia potrzebnym. Dlatego też tworzenie związków jest kluczowe dla naszego zdrowia. Ważna jest też jakość tych związków, a nie ilość. To oznacza, że aby stworzyć wartościowy związek, powinniśmy otwarcie wyrażać swoje emocje i odrzucić mechanizmy obronne. Związki nie kończą się na naszych partnerach i rodzinie. Również duży krąg przyjaciół jest bardzo ważnym elementem zdrowia psychicznego. Pielęgnowanie tych najbliższych relacji i umiejętność znalezienia czasu dla ważnych dla nas osób mogą być bezpośrednią drogą do lepszego samopoczucia i poprawy zdrowia.

Wkładając odrobinę pracy w poprawienie i zacieśnienie relacji z otaczającymi nas ludźmi oraz zwrócenie większej uwagi na nasze emocje i potrzeby, możemy każdego dnia cieszyć się świetnym samopoczuciem.''

„Inteligencja emocjonalna to pewien zestaw kompetencji dotyczących emocji:  świadomość swoich emocji rozumienie swoich uczuć, używanie intuicji, prawidłowa samoocena, stabilność emocjonalna, pewność siebie , zarządzanie swoimi emocjami panowanie nad niszczącymi emocjami, samokontrola uczuć, umiejętność dostosowywania się do sytuacji  świadomość emocji innych empatia, wyczuwanie stanów emocjonalnych innych osób, zarządzanie relacjami z innymi świadomość swojego wpływu, tworzenie więzi, rozwijanie innych, gotowość do bycia przywódcą...'' 




Komentarze

Popularne posty