Zdrowe Podejscie

Ziola, store nie zaszkodzą.

OREGANO
Garbniki, przeciwutleniacze i flawonoidy to nie jedyne związki, które skrywają niewielkie listki tej charakterystycznej dla kuchni włoskiej przyprawy. Na docenienie zasługuje ona także ze względu na sporą ilość minerałów (m.in. potas, cynk, magnez, wapń), witamin (C, E, A, K) oraz błonnika. Oregano świetnie sprawdza się w leczeniu przeziębienia – działa wykrztuśnie, ułatwiając pozbycie się mokrego kaszlu i pomaga zwalczyć uciążliwy katar. Poza tym ma właściwości kojące i rozluźniające, a zawarte w nim antyoksydanty hamują proces starzenia się skóry.

PIETRUSZKA
Wystarczą dwie łyżeczki drobno posiekanej natki tego warzywa, by pokryć 150 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę K, która odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia kwi, a także warunkuje prawidłowy rozwój kości i wspomaga pracę wątroby. Zioło zawiera ponadto aż czterokrotnie więcej witaminy C niż owoce cytrusowe, dlatego warto obficie dodawać je do potraw w okresie wzmożonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. Znajdziemy w nim także witaminę A, PP, witaminy z grupy B, a także szereg dobroczynnych pierwiastków, np. żelazo, potas, miedź, fosfor czy wapń.
Ze względu na wysoką zawartość błonnika, pietruszka wspomaga pracę układu trawiennego. Działa wiatro- i moczopędnie. Pozytywnie wpływa na wzrok, poprawia pracę wątroby i układu moczowego. Pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, działa przeciwgorączkowo i uśmierza ból menstruacyjny.

TYMIANEK
To pochodzące z obszarów śródziemnomorskich zioło od setek lat znane jest ze swoich leczniczych właściwości. Dziś niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten popularny dodatek do mięs i drobiu to skuteczne remedium na szereg chorób i dolegliwości.

ROZMARYN
Najcenniejszym składnikiem rozmarynu jest rozmarycyna – związek wykazujący silne działanie przeciwbólowe i pobudzające. Obecność garbników, lotnych olejków i ditepryny sprawia, że przyprawa staje się wartościowym środkiem wspomagającym pracę serca. Podnosi zaniżone ciśnienie krwi i pobudza krążenie.

POZA TYM:
*Mięta pieprzowa to świetne źródło przeciwutleniaczy, a już samo jej wąchanie pomaga zredukować zachcianki żywieniowe i ograniczyć liczbę spożywanych kalorii.
*Trawa cytrynowa posiada właściwości uśmierzające gorączkę, skurcze mięśni, rozstrój żołądka i ból głowy. Jest również bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które zapobiegają wystąpieniu stresu oksydacyjnego. Ten jest jedną z głównych przyczyn chorób serca i nowotworów. Ta egzotyczna trawa pomaga również zwalczać bakterie E. coli.
*Zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, osoby, które spożywały nawet niewielką ilość olejku z szałwii wykazują się lepszą pamięcią oraz wyższymi wynikami podczas testów sprawdzających zdolności poznawcze niż osoby przyjmujące placebo.
*Badania wykazały, że dodecanol, składnik znajdujący się w kolendrze, jest dwa razy bardziej skuteczny w walce z bakteriami salmonelli niż komercyjne antybiotyki dostępne na rynku. Kolendra przeciwdziała również innym, rozwijającym się w pożywieniu bakteriom.
*Lawenda jest dobrym źródłem witaminy A, żelaza i witaminy C. Pomaga zwalczać objawy alergii sezonowych.
*Dziurawiec to bardzo popularna roślina, którą można znaleźć na całym świecie – również w Polsce. Dobroczynne działanie dziurawca znane jest od wieków. Wyciągi z tej rośliny (alkoholowe, jak i olejowe) są bogate w hiperycynę oraz związki pokrewne. To dzięki nim roślina ma właściwości antydepresyjne.
*Żeń-szeń syberyjski pomaga w leczeniu depresji. Z przeprowadzonych badań wynika, że działanie Ashwagandha jest zbliżone do tego, co uzyskujemy przy przyjmowaniu imipraminy, która jest lekiem przeciwdepresyjnym. Co więcej, zwiększa siły witalne i poprawia wydajność umysłową.
*Arktyczny korzeń (inaczej różeniec górski) to roślina, którą szczególnie poleca się w okresach wyczerpania psychicznego i fizycznego. Ten specyfik sprawia, że jesteśmy spokojniejsi, a jednocześnie mamy więcej sił do działania. Z badań wynika, że różeniec górski obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i wyrównują poziom substancji chemicznych, które odpowiadają za nastrój.



Komentarze

Popularne posty