A co z tym fitness'em, co to tak naprawde znaczy???

Czy chodzisz na fitness? 
Ten zwrot na stałe zakorzenił się już w naszym języku. 
Ale czy tak naprawdę wiemy co oznacza fitness i jakie możemy mieć z niego korzyści? 
Od dzis ruszymy z tym tematem, aby gleboko zakorzenil sie w naszej podswiadomosci. 

Wielu osobom fitness kojarzy się wyłącznie z ciężkimi ćwiczeniami fizycznymi, gdzie pot zalewa oczy, a na drugi dzień bolące mięśnie silnie dają się we znaki. To wszystko nie prawda, no może w części, bo przecież jeśli nasze ciało pozostawało bez ruchu przez ostatnie kilka lat, to musi zareagować na wysiłek fizyczny. Jeśli nie zareaguje, to znaczy, że nie przyniósł on spodziewanego efektu. Jednak te wszystkie mało przyjeme reakcje organizmu pojawiają się wyłacznie na początku ćwiczeń i w przypadku ich nieregularnego wykonywania. Później trening staje się już tylko przyjemnością i po pewnym czasie trudno się bez niego obyć.
Nie dajcie się więc zwieść reklamom, promującym różne gadżety, dzięki którym szybko i bez wysiłku wasza sylwetka stanie się  smukła i umięśniona. Stare powiedzenie „bez pracy nie ma kołaczy” obowiązuje wszędzie. Koncentrując się na wykonywanych ćwiczeniach podnosisz ich skuteczność, poznajesz swoje ciało, jego zalety i słabości, wiesz na co bardziej powinnaś zwrócić uwagę, co sprawia Ci większą trudność, a co wykonujesz z łatwością. Wkrótce zaczynasz widzieć zalety ćwiczeń, a z czasem naprawdę nie umiesz się już bez nich obyć.


Czym jest fitness?
Fitness jest określeniem akcentującym stosowność. Oznacza to, że dzięki  ćwiczeniom fizycznym stajesz się coraz lepiej przystosowana do życia codziennego, odporniejsza na stres i inne negatywne czynniki, Twoja wydajność w pracy zawodowej zwiększa się, a Twój organizm szybciej się regeneruje, potrzebujesz też mniej snu i lepiej śpisz.

„Fitness to nie tylko wyrozumowane ćwiczenia fizyczne podejmowane w wolnym czasie – to świadome i celowe oddziaływanie ruchem na zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne oraz sprawność umysłu (z ang. mind, body and spirit influance). W myśl idei, będącej wyraźnym powrotem do zapomnianego starogreckiego ideału kalokagati (harmonii ciała i umysłu) - zajęcia „fitness” powinny obejmować swym pozytywnym wpływem wszystkie sfery osobowości.

Pozostanie kobiet w doskonałej formie aż do późnej starości jest zasługą dobrej kondycji fizycznej uzyskanej dzięki systematycznej aktywności fizycznej.

Kobiety powinny skupić się na czynnikach, nad którymi mogą mieć kontrolę, a należą do nich właśnie ćwiczenia fizyczne (i oczywiście dieta). Zmniejszają one ryzyko chorób serca, cukrzycy i różnych nowotworów, zapobiegają otyłości i osteoporozie. Dobra kondycja fizyczna uzyskana przez systematyczny trening poprawia nie tylko siłę mięśni, wzmacnia także siłę wewnętrzną, świadomość swojej osobowości i pozytywną percepcję własną.
O sprawności fizycznej w starszym wieku decyduje ta, którą udało się nam osiągnąć w młodym wieku. Aby nie stracić atrybutów młodości zachowaj odpowiedni poziom aktywności fizycznej przez całe życie. Pomimo, że szczyt siły mięśni i wydolności przypada na 25 – 29 rok życia, ćwiczenia fizyczne można rozpocząć w każdym wieku.  
A oto krótkie zestawienie zalet regularnego uprawiania ćwiczeń fizycznych:

 Korzyści fizjologiczne
- Zwiększenie zdolności aerobowych (przyswajania tlenu)
- Zmniejszenie tętna spoczynkowego
- Zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi
- Zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi
- Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni
- Zwiększenie masy mięśniowej
- Poprawa krążenia krwi
- Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej
- Korzyści biomechaniczne
- Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni
- Zwiększenie gęstości kości
- Zwiększenie zakresu ruchu
- Zwiększenie gibkości
- Stabilność stawów
- Wzmocnienie więzadeł
- Polepszenie zmysłu równowagi
- Łatwość poruszania się
- Korzyści psychologiczne
- Zmniejszenie napięcia i uczucia zmęczenia
- Polepszenie  samopoczucia – uczucie zadowolenia
- Zwiększenie poczucia własnej wartości
- Korzyść z dzielenia czasu w sposób aktywny z przyjaciółmi
- Niezależność od osób innych i samowystarczalność
- Zmniejszenie cierpienia bólu



Komentarze

Popularne posty