Akademia Ruchu

Ciaza i ruch. Wszak wiekszosc pan zastanawia sie jak sobie poradzic z brakiem aktywnosci podczas ciazy??? Hmmm... osobiscie nie mialam okazji wyprobowac zalecanych cwiczen ale z pewnoscia przedstawie Wam kilka propozycji, wartych uwagi. Przede wszystkim musisz sie czuc na silach i skonsultowac z lekarzem, zapytaj - doradz sie jakiego typu cwiczenia sa wskazane. Ponizej przedstawie kilka, ktore znalazlam podczas poszukiwac i werbowania roznych stron internetowych. Zapraszam do lektury.

Aktywność ruchowa człowieka jest sferą niezwykle ważną, nie powinny z niej rezygnować również kobiety w ciąży. Należy skonsultować się z lekarzem bowiem tylko ciąża o prawidłowym przebiegu na to pozwala. Istnieją przypadki, gdzie przy ciąży zagrożonej ruch ograniczony zostaje do minimum.

''Regularne ćwiczenia w czasie ciąży pomagają kobiecie zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Systematyczny wysiłek fizyczny poprawia kondycję i postawę, a także zmniejsza ból pleców i likwiduje zmęczenie. Ponadto ćwiczenia pomagają zapobiegać cukrzycy w ciąży, zmniejszają stres i budują wytrzymałość organizmu. Jeśli kobieta była aktywna przed zajściem w ciążę, powinna kontynuować umiarkowany wysiłek fizyczny spodziewając się dziecka. W przypadku ciężarnych, które unikały ćwiczeń, warto stopniowo przyzwyczajać organizm do wysiłku. Pół godziny ćwiczeń dziennie to optymalna dawka ruchu dla kobiet w ciąży. Lekarze zalecają spacery, pływanie oraz aerobik dla ciężarnych. Przed każdym ćwiczeniem należy wykonać rozgrzewkę i rozciąganie. Kobieta powinna być ubrana w wygodne ubranie i właściwe buty. Posiłek należy spożyć przynajmniej godzinę przed wysiłkiem, a przed, w trakcie i po ćwiczeniu należy pić wodę.

W czasie ciąży należy unikać sportów i czynności, w których występuje ryzyko utraty równowagi i upadku. Mimo że jazda na rowerze sama w sobie jest idealna dla kobiet w ciąży ze względu na długotrwały, lecz nie forsowny wysiłek, prawdopodobieństwo przewrócenia się istnieje. Dlatego też bardziej odpowiedni dla ciężarnych jest rower stacjonarny, który ma wszystkie zalety tradycyjnego, a jednocześnie upadek z niego jest mało prawdopodobny. Odradzane ciężarnym są także sporty, w których istnieje ryzyko uderzenia, takie jak koszykówka, siatkówka lub piłka ręczna. Zdecydowanie niewskazane są także ćwiczenia polegające na podnoszeniu ciężarów lub pokonywaniu oporu, na przykład wioślarstwo. Przyszłe mamy powinny zrezygnować ze sportów walki, narciarstwa, jazdy konnej i tenisa - ryzyko urazu jest zbyt wysokie. A co z bieganiem? Miłośniczku joggingu nadal mogą oddawać się swojej pasji - należy jednak zmniejszyć dystans i biegać na płaskim terenie. Wiele korzyści przynosi pływanie, pod warunkiem, że u ciężarnej nie występuje rozwarcie szyjki, ponieważ grozi to zakażeniem płodu. Kobiety, które nie ćwiczyły przed ciążą, mogą rozpocząć naukę pływania nawet w drugim trymestrze ciąży. Przed i po wizycie na basenie należy dobrze się rozgrzać, stopniowo zwiększać i zmniejszać temperaturę ciała i nie ćwiczyć zbyt forsownie. Pływanie to świetne ćwiczenie, ponieważ angażuje w wysiłek duże grupy mięśni. Jest dobre dla serca i płuc. Ponadto ryzyko kontuzji jest minimalne.

Ruch to zdrowie, także w ciąży. Wysiłek fizyczny zwiększa zdolność ciała do przetwarzania tlenu, poprawia krążenie, zwiększa masę i siłę mięśni, i pomaga budować wytrzymałość. Poza tym pływanie spala dużo kalorii, zwalcza zmęczenie i wpływa korzystnie na zdrowy sen. Regularne ćwiczenia ułatwiają także radzenie sobie z fizycznymi i emocjonalnymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą ciąża.

Przy ciąży prawidłowej współżycie partnerów może odbywać się nawet do ostatnich tygodni.Seks to jeden z ważnych elementów relacji partnerskiej. Gdy para zachodzi w ciążę (właśnie para, a nie kobieta, bo ciąża jest sprawą obojga), jakość życia seksualnego będzie zależeć od nastawienia do rodzicielstwa. Jeśli ciąża jest planowana, oboje rodzice są do niej przygotowani i pragną dziecka, a także wtedy, gdy zdarzyła się przypadkiem, ale partnerzy się kochają i chcą ze sobą być - ich pożycie najczęściej będzie nadal udane. Jeśli partnerów łączy namiętna relacja, jeżeli uprawiają seks często, jeśli nawet cenią sobie pieszczoty drapieżne, nie ma powodu, by rezygnować z dotychczasowych form uprawiania miłości fizycznej (ani autoerotycznych pieszczot). Może tylko łagodniej pieścić nadwrażliwe piersi, a podczas stosunku zmienić pozycję na taką, która je chroni (np. pozycja jeźdźca, kolankowo-łokciowa, tylna boczna).

W pierwszym trymestrze ciąży często pojawia się lęk przed poronieniem. Autorytet w tej dziedzinie Sheila Kitzinger dowodzi w książce Woman's Experience of Sex , że nie istnieją badania, które wykazałyby, że unikanie stosunków we wczesnej ciąży zapobiega poronieniu. Jeśli partnerzy bardzo się tego boją, mogą porozmawiać z lekarzem prowadzącym, nie powinni jednak rezygnować z seksu w ogóle. Mogą przecież doprowadzać się do orgazmu, pieszcząc się albo wybrać pozycję, w której kobieta może decydować o głębokości penetracji. Czasami partnerzy obawiają się, że zrobią dziecku krzywdę, a przecież malucha chronią mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy. Może odczuwać jedynie przyjemne kołysanie, gdy macica kurczy się podczas orgazmu. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, takie skurcze na pewno nie wywołają poronienia. Niektórym kobietom w pierwszych miesiącach ciąży dokucza suchość pochwy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć wtedy po żel nawilżający, który działa tylko powierzchownie, a więc nie prze nika do krwi i nie może zaszkodzić dziecku. Natomiast trzeba zdecydowanie odstawić wszelkie chemiczne środki pobudzające doznania erotyczne. Jedynym afrodyzjakiem dopuszczalnym dla kobiety w ciąży jest kieliszek wina (i to nie częściej niż raz w tygodniu). 

Wiele przyszłych mam w drugim trymestrze pozostaje w stanie ciągłej gotowości do seksu, który teraz jest jeszcze przyjemniejszy. Znikają męczące dolegliwości, minęło dość czasu, by oswoić się z nowym stanem, kobieta rozkwita, jej kształty się zaokrąglają, ale brzuch jeszcze nie przeszkadza. Tkanki pochwy "dojrzały" - są lekko obrzmiałe. Narasta temperatura uczuć, zwiększa się poczucie bezpieczeństwa, partnerzy są sobie jeszcze bliżsi.

Dla mężczyzny zaokrąglający się brzuch żony to powód do dumy, widomy dowód jego sprawności. Często ma ochotę rozpieszczać partnerkę (także seksualnie), a ona powinna na to pozwolić, nawet jeśli do tej pory była bardzo samodzielna. Mężczyzna czuje się wtedy potrzebny, dopuszczony do intymnego świata matki i jej rozwijającego się dziecka. Jeśli zostanie odsunięty, może czuć zazdrość o dziecko, a to prowadzi niekiedy do unikania seksu. Czasem uwielbienie mężczyzny dla przyszłej matki jego dziecka przeszkadza mu w postrzeganiu jej jako partnerki seksualnej. Pomóc może wtedy wspólna wizyta u ginekologa, który rozwieje męskie wątpliwości.

W drugim trymestrze czas już na pewne zmiany zachowań seksualnych. Należy unikać pozycji gniotących brzuch - zamiast pozycji klasycznej, wybrać pozycje na boku lub pozycję jeźdźca.

W ostatnim trymestrze apetyt na seks słabnie - kobieta czuje się ociężała i mało atrakcyjna, trudno jej oddychać, męczy ją zgaga i parcie na mocz, pojawia się lęk przed wywołaniem przedwczesnego porodu.

Obawy związane z wyglądem są nieuzasadnione - dla zakochanego mężczyzny kobieta, która nosi jego dziecko, jest coraz piękniejsza. Zmienił się też społeczny odbiór ciąży - dawniej była stanem wstydliwym (sukienki ciążowe naszych matek przypominały bezkształtne balony), dziś duży brzuch się eksponuje (krótkie bluzki, obcisłe ubrania).

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, seks nie wywoła przedwczesnego porodu. Jeśli jednak lęk przed wywołaniem porodu jest bardzo silny, można zastąpić stosunek pieszczotami, aby rozładować napięcie seksualne, rozluźnić się i być bliżej siebie. W ciąży bardzo ważne jest okazywania sobie uczucia, a jeden ze sposobów to przecież seks. Dlatego - jeśli tylko nie ma medycznych wskazań - nie należy z niego rezygnować.

To prawda, że zawarte w spermie prostaglandyny mogą zmiękczyć szyjkę macicy, a przez to zainicjować akcję porodową. Ale dopiero wtedy, gdy w organizmie kobiety dokonują się już inne zmiany hormonalne. Dlatego jeśli ciąża jest przenoszona, stosunek może istotnie przyspieszyć pojawienie się dziecka. I jest to na pewno lepszy sposób niż szpitalna kroplówka z oksytocyną.

U niektórych par życie seksualne w ciąży zamiera, choć nie ma po temu żadnych medycznych przesłanek. Przyczyny mogą być różne, ale jedno jest pewne - kłopoty same się nie rozwiążą. Zachęcamy do rozmów z partnerem, a może potrzebna będzie pomoc specjalisty. Nie warto odkładać tego na czas po narodzinach dziecka. Wtedy naprawdę będzie mnóstwo innych spraw.''


Komentarze

Popularne posty