Zdrowe Nawyki

Do zdrowych nawyków zaliczyc należy przede wszystkim motywacja. Nabywamy ja podczas rutynowych czynności, dbajac o systematyczne udoskonalanie samego siebie ale pod tymi dobrymi względami. Pamiętajcie nic na sile ale bardzo istotnym aspektem jest posiadanie owej motywacji.  
      
''Umiejętność mobilizowania się do działania powinien posiadać każdy, kto chce osiągać zamierzone cele oraz komu zależy na rozwoju osobistym i zawodowym. Trudno jednak jest się zmotywować, kiedy nie wiemy co tak naprawdę wyzwala w nas siłę i chęć do działania. Dlatego warto jest się zastanowić nad tym co to jest motywacja? Co tak naprawdę motywuje nas samych? A co motywuje innych i dlaczego? W natłoku obowiązków i codziennych wyzwań jak stawia przed nami życie, coraz trudniej jest znaleść czas tylko dla siebie. W biegu za karierą, pieniędzmi czy idealnym związkiem zapominamy, że kluczem do naszego sukcesu jesteśmy właśnie my sami. Dlatego warto zatrzymać się na chwilę i zajrzeć w głąb siebie, dzięki temu odkryjemy źródła naszej motywacji ale także dostrzeżemy co motywuje, a to pozwoli nam na samo motywowanie, ale też motywowanie ludzi do pracy. 
Słowo motywacja wywodzi się z łacińskiego moveo i oznacza wprawianie w ruch. W psychologii motywacja definiowana jest jako proces, dzięki któremu podejmujemy określone zachowanie w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Motywacja składa się z trzech kluczowych składników: kierunku w którym zmierzamy, ilości wysiłku jaki wkładamy w dane zachowanie, oraz naszej wytrwałości w dążeniu do celu. Nasza motywacja może być generowana poprzez czynniki zewnętrzne na przykład wizję znaczącej podwyżki, oraz poprzez czynniki wewnętrzne czyli na przykład przyjmność z wykonywania danego działania. 

Pomimo wielu teorii psychologicznych opisujących motywację, każdy z nas ma własne, indywidualne wyobrażenie na temat motywacji. By odkryć źródła swojej motywacji, należy przyjrzeć się swoim codziennym przyzwyczajeniom, na przykład rutynie wstawania. Jeżeli rano wstajemy w momencie kiedy jesteśmy pewni, że spóźnimy się, a spóźnienie oznacza dla nas pewnego rodzaju „karę” ze strony przełożonego lub współpracowników, to motywuje nas to OD czego chcemy uciec. Jeśli natomiast należmy do tych, którzy wstają natychmiast gdy zadzwoni budzik, ponieważ koncentrują się na tym co ciekawego mają dziś do zrobienia to motywuje nas to DO czego chcemy dojść. Badania pokazują, że każdy z nas stosuje oba kierunki OD i DO, ale mimo wszystko każdy posiada kierunek, który preferuje, który jest u niego dominujący i bardzo ważne jest aby ten kierunek poznać u siebie, ale jeszcze ważniejsze jest aby odkryć go u na przykład u swoich podwładnych. Po co to robić? Kiedy już odkryjemy jaki kierunek obieramy, możemy zacząć go celowo wykorzystywać do zwiększania poziomu naszej motywacji zarówno swojej jak i innych. Poziom naszej motywacji bardzo mocno wiąże się z naszymi wartościami, czyli tym co cenimy najbardziej w życiu. To własnie nasze wartości będą decydować o tym DO czego dążymy oraz to OD czego uciekamy. Jeśli nie jesteśmy wstanie określić jasno co jest dla nas ważne, nie będziemy wstanie zmotywować się do działania. Brak motywacji w większości przypadków wiążę się właśnie z utratą kontaktu z własnymi wartościami. Warto więc zatrzymać się na chwilę i odkryć co jest dla nas naprawdę ważne tak by w chwilach spadku motywacji móc przypomnieć sobie dlaczego podejmujemy dane działania.

Wszystko czego doświadczamy w codziennym życiu jest kodowane przez nasz umysł a następnie przedstawiane w postaci obrazów nacechowanych pozytywnie, negatywnie, lub neutralnie. W celu zwiększenia poziomu naszej motywacji, ważne jest żebyśmy zdawali sobie sprawę jak przedstwiamy dany cel w naszym umyśle. Jeśli cel, który chcemy osiągnąć, postrzegamy jako wiążący się ze zbyt dużym wysiłkiem lub przerastający nasze możliwości to trudno nam jest wyzwolić w sobie chęć do działania. Podobnie gdy nasz cel nie wiąże się z żadnymi silnymi emocjami. Jeśli natomiast potrzegamy dany cel jako atrakcyjny i pociągający to poziom naszej motywacji naturalnie rośnie. Warto więc, popracować nad obrazami w naszym umyśle i w chwilach spadku naszej motywacji przedstawić dany cel w sposób atrakcyjny uwypuklając aspekty DO których dążamy lub te OD których chcemy się oddalić. Warto również pamiętać, że zarówno my jak i inni, kiedy myślimy o naszych doświadczeniach używamy zazwyczaj jednego z naszych zmysłów: wzroku, słuchu, czucia lub smaku. Badania jednak dowodzą, że myślenie o naszym celu przy użyciu kilku zmysłów pomaga zwiększyć naszą motywację, ponieważ dane wyobrażenie staję się bardziej realne. Innymi słowy naukowcy radzą by poczuć swój cel całym sobą. Warto o tym pamiętać zarządzając zespołem i przy opisywaniu celu posiłkować się również zmysłami, czyli opisywać to co pożądane przez pracowników na przykład wizją.''


Zrodlo:



Komentarze

Popularne posty