Asertywnie czy Aktywnie?

Każdy chce być bardziej pewny siebie, ale nie każdy wie, jak być asertywnym. Asertywność to wypadowa pomiędzy pasywną i agresywną czescia Naszej postawy. Jeśli jesteś pasywny w wyrażaniu swojej opinii, możesz natknąć się na uległość. A jeśli jesteś agresywny z punktu widzenia, możesz spotkać się z wrogim nastawieniem lub, co gorsza, tyranem.

Ale jeśli nauczysz się być asertywnym, możesz wyrazić siebie bez bierności i agresji, a będziesz wówczas miał większą szansę na uzyskanie tego, czego chcesz. Aby pomóc sobie stać się bardziej asertywnym proponuje kilka prostych zadan: 

Zrozumieć asertywność.
Asertywność jest nie lada umiejętnością, wręcz interpersonalną, w której demonstrujesz zdrową pewność siebie, aby bronić siebie, a jednocześnie szanować prawa innych. Kiedy jesteś asertywny, nie jesteś ani bierny, ani agresywny, ale bezpośredni i uczciwy. Nie oczekujesz, że inni ludzie będą wiedzieć, czego chcesz, więc mówisz by generalnie zapytać o to, czego potrzebujesz, spokojniej z ufnością.

Zachowaj swój styl komunikacji.
Jeśli chodzi o bycie asertywnym, styl komunikacji ma kluczowe znaczenie, a kluczem jest szacunek dla tych, z którymi próbujesz się komunikować. Zwróć uwagę na swój język ciała, jak również na słowa, które wypowiadasz, i upewnij się, że jesteś zwiazany z Twoimi słowami, z tym co mówisz  z mową ciała i tonem. Nigdy nie oczekuj, że ludzie przeczytają to co tkwi w Twoim umysle; jeśli czegoś chcesz, powiedz to, a jeśli coś cię niepokoi, powiedz głośniej. Spójrz do przodu, gdy wysyłasz prośbę lub wyrażasz preferencję. Wstań prosto, uśmiechnij się lub zachowuj neutralny wyraz twarzy i spójrz osobie w oczy.

Zrozum i zaakceptuj różnice.
Asertywność nie oznacza bycia lekceważącym z punktu widzenia innych ludzi. Tak jak wyrażasz swoją opinię, pracujesz nad zrozumieniem innych interpretacji. Nie pozwól, aby różnice cię zdenerwowały lub sprawiły, że się zezłościsz; pamiętaj, że różnice nie muszą oznaczać, że masz rację, a druga osoba jest w błędzie. Spróbuj zrozumieć ich punkt widzenia. Słuchaj z szacunkiem i nie przerywaj, kiedy mówią.

Mów prosto i bezpośrednio.
Kiedy ćwiczysz asertywność, ważne jest, aby mówić w sposób, który nie oznacza oskarżeń lub sprawić, by druga osoba poczuła się winna. Okreslenie swojej prawdy szczerością nie powinno oznaczać, że inni czują się źle. Bądź prosty, bezpośredni i zwięzły, i powiedz, co wiesz, co czujesz, że jest dla ciebie to co myslisz i mówisz prawdziwe. Kiedy twierdząco zagadniasz temat, pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Nie pozwól, aby twoje prośby były wolne od meandrów lub rozwlekłych wyjaśnień.

Wyćwicz moc "JA."
Aby być asertywnym, nie będąc wrogim, użyj wyrażenia "ja". Przyzwyczaj się do mówienia takich rzeczy jak "myślę ..." lub "czuję ...". Nigdy nie używaj agresywnego języka lub zwrotów takich jak "Nigdy nie ..." lub "Ty zawsze ...." Te stwierdzenia wywołują u innych ludzi zle wrazenia, pozostawiając ich sfrustrowanymi, a oni sami koncza rozmowę. Wyrażenia "ja" pozwalają być pewnymi siebie i asertywnymi bez wyobcowania i eliminowania innych ludzi.

Zachowaj spokój.
Bycie asertywnym może sprawić, że poczujesz się podekscytowany, ale emocje mogą czasami spotkać się z agresją. Naucz się pozostać spokojnym, kiedy wyrażasz siebie; sprawi, że będziesz bardziej pewny siebie i pozwolisz sobie na relaks. Pamiętaj, aby normalnie oddychać i zwracać uwagę na język ciała i kontakt wzrokowy. Bądźcie ze sobą. Spokojny umysł, spokojna mowa, spokojne działanie - nie tylko daje pewność siebie, ale pozwala również pozostać w formie.

Ustal granice.
Granice to zasady i ograniczenia, które sam tworzysz, aby pomóc ci zdecydować, co chcesz i na co nie pozwolisz sobie. Nie chcesz, żeby ludzie chodzili po tobie, ale nie chcesz także żeby ludzie myśleli, że jesteś również dręczycielem. Ustalenie granic pozwoli ci wiedzieć, kiedy musisz powiedzieć "tak" i kiedy chcesz powiedzieć "nie".

Asertywność jest jak każda inna umiejętność - potrzebna, wymaga czasu i praktyki, aby to naprawić lub podreperować  Pracuj dalej nad każdą z tych technik, a wkrótce poczujesz się pewniej. Bo pewność siebie dodaje skrzydle.



Komentarze

Popularne posty