Ach te platki owsiane :')

Płatki owsiane, to produkt dostępny w każdym niemal sklepie. Poza wartościami odżywczymi płatki owsiane mają także inne zalety - są niedrogie, smaczne i łatwe w przygotowaniu. Wszystko dzięki rozmaitym wersjom: płatkom błyskawicznym, prażonym, czy dosładzanym.
Ziarno owsa w porównaniu do innych zbóż cechuje zdecydowanie większy zestaw aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodawane do mleka tworzą bardzo pożywne i zdrowe śniadanie, które zapewnia uczucie sytości na długo. Do tego obfituje w ważne dla zdrowia łatwostrawne białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Owsianka zawiera takie witaminy, jak: B6, E i PP oraz potas, wapń, jod, selen i magnez. Główną jej zaletą jest to, że jest cennym źródłem błonnika, który pomaga usuwać szkodliwe toksyny z organizmu. Dodatkowo dostarcza także węglowodanów, które zapewniają przypływ sił witalnych, co nie jest bez znaczenia wczesnym rankiem, kiedy organizm wręcz domaga się takiego „zastrzyku” energii. Zdecydowanie rozsądniejszym  posunięciem będzie przygotowanie takiego posiłku, zamiast wypijania na pusty żołądek mocnej kawy. Jego smak może nie jest zachwycający, jednak zawsze można go urozmaicić, dodając do posiłku suszone owoce, takie jak: morele, śliwki czy daktyle. Dobrym pomysłem jest także wrzucenie do owsianki rozdrobnionych orzechów i rodzynek. Taki posiłek to bogactwo witamin, więc warto od czasu do czasu zastąpić nim tradycyjne i nie zawsze zdrowe kanapki. Należy pamiętać, że ponoć najzdrowsze są płatki owsiane podawane na surowo, bo w trakcie ich gotowania tracą cennej wartości odżywcze.

Właściwości płatków owsianych? Spożywanie płatków owsianych jest zalecane osobom zmagającym się z problemami układu trawiennego. Zbawiennie wpływają bowiem na śluzówkę przewodu pokarmowego. Ich systematyczne jedzenie pozwala pozbyć się takich dolegliwości, jak wzdęcia, zaparcia czy zgaga. Na tym jednak nie koniec długiej listy korzyści, jakich można się spodziewać, włączając ten produkt do codziennej diety. Z innych wymienia się także fakt, iż owsianka skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, stabilizuje poziom cukru we krwi, zapobiega rozwojowi miażdżycy oraz wspomaga proces odchudzania, zapewniając uczucie sytości na dość długo. Uczucie pełności w żołądku nie wywołuje jednak jego nadmiernego obciążenia, a jedynie ogranicza napady głodu, a tym samym pomaga sukcesywnie tracić na wadze. Owies ma także działanie przeciwnowotworowe i moczopędne. Spożywanie go w nadmiarze może jednak powodować bóle brzucha, dlatego zalecany jest umiar. Panie powinien przekonać zwłaszcza fakt, że płatki owsiane są silnym źródłem przeciwutleniaczy, a więc skutecznie opóźniają procesy starzenia, walcząc z wolnymi rodnikami. Ponadto wpływają korzystnie na kondycję skóry i włosów. Warto też wiedzieć, że owies zawiera w swoim składzie substancje psychogenne, które niwelują objawy zmęczenia, rozdrażnienia, a do tego pomagają w stanach depresji i likwidują zły nastrój. Płatki na jego bazie działają zatem zbawiennie na układ nerwowy.
Owies prawdziwy jest najbardziej znany pod postacią odżywczych płatków owsianych. Znane są również otręby owsiane, które obniżają cholesterol, a dieta oparta na owsie przyczynia się do poprawienia naszej żywotnosci. Owies prawdziwy, a w szczególności słoma owsiana, posiadają właściwości krzepiące, wzmacniające jeśli są stosowane leczniczo. Słoma owsiana jest przepisywana przez zielarzy w leczeniu ogólnego osłabienia oraz w leczeniu różnorakich dolegliwości nerwowych. Ziarna oraz słoma posiadają średnie właściwości przeciwdepresyjne, łagodnie podnosząc poziom energii oraz wspomagają przeciążony system nerwowy. Owies prawdziwy jest używany w leczeniu depresji oraz wyczerpania nerwowego, jak również w leczeniu wyczerpującego letargu, który wynika z choroby zwanej stwardnieniem rozsianym, owies leczy chroniczny ból neurologiczny oraz bezsenność. Owies prawdziwy podaje się pacjentom w czasie rekonwalescencji po długiej chorobie. Owies prawdziwy może być również stosowany zewnętrznie. Ziarna zioła posiadają właściwości zmiękczające oraz czyszczące. Odwar przecedzony i wlany do wanny w czasie kąpieli pomaga łagodzić swędzenia oraz egzemę. Owies jest również używany w leczeniu nietrzymania moczu.

HOMEOPATIA:
Owsem karmi się zwierzęta domowe, jak również pewna jego część jest przetwarzana na płatki owsiane. Owies prawdziwy jest pożywny i wykorzystywany jako tonik uspakajający nerwy zarówno w zielarswie, jak i w homeopatii.
Avena (homeopatyczna nazwa dla owsa prawdziwego) jest głównie używana jako nalewka na wzmocnienie nerwów, w stanach wyczerpania nerwowego oraz w leczeniu niepokoju i lęków. Uważa się również, że Avena jest także pomocna w impotencji oraz jest pożyteczna w leczeniu nerwowości i bezsenności u alkoholików i tych, którzy spożywają duże ilości alkoholu.
Zjadanie miski płatków zbożowych po treningu bije na głowę picie drogich napojów dla sportowców, przynajmniej tak twierdzą naukowcy. Badanie przeprowadzone na lekkoatletach wykazało, że to typowo śniadaniowe danie jest równie dobre w odbudowywaniu mięśni, jeśli nie lepsze. W ramach badania ośmiu mężczyzn i dwanaście kobiet którzy pościli przez 12 godzin po czym spędzili 2 godziny na jeżdżeniu na rowerze. Zaraz po treningu pili napój dla sportowców. Po pięciu dniach trening wraz z głodówką powtórzono, po treningu zjedli oni jednak miskę pełnozbożowych płatków w odrobiną odtłuszczonego mleka. Fizjolog Lynne Kammer stwierdza, że płatki w połączeniu z mlekiem to idealne połączenie protein odbudowujące mięśnie po ćwiczeniach. Okazało się, że ilość kwasu mlekowego wywołującego zakwasy zmalała po zjedzeniu płatków bardziej niż po wypiciu napoju. Według naukowców, to zasługa płatków zbożowych, które zamieniają cukier w energię i eliminują wytwarzanie kwasu mlekowego.

Komentarze

Popularne posty