Drodzy mili - jedzmy figi!

To owoce rzekome Figowca pospolitego zwanego też drzewem figowym, figą karyjską, figą pospolitą. Jest to gatunek drzewa lub krzewu z rodziny morwowatych. Figa to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Prawdopodobnie pochodzi z Azji Mniejszej. Obecnie największymi producentami fig są Turcja, Grecja, Stany Zjednoczone, Hiszpania i Portugalia. Owoce, które znamy, nie są tak naprawdę owocami, wewnątrz nich znajdują się prawdziwe owoce, niewielkiego rozmiaru, które potocznie nazywa się nasionami. Owoc rzekomy, powstał w wyniku rozrośnięcia się osi kwiatostanu. Figa czyli owoc rzekomy, ma kształt gruszki o zielonej, brązowej lub fioletowej barwie. Jest jadalna zarówno na surowo jak i po przetworzeniu. W starożytnej Grecji były cenione wyżej niż złoto, Grecy i Rzymianie uważali figi za wyjątkowo pokrzepiające i odżywcze. Starszym ludziom pozwalały dłużej zachować młody wygląd i zdrowie, młodych czynić miały silnymi i wytrzymałymi. Stanowiły podstawę jadłospisu atletów przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich. W wielu kulturach figowiec i jego owoc są symbolami płodności i wiecznej młodości. W Egipcie dawano je do jedzenia kapłanom podczas ceremonii wyświęcenia, żywili się nimi pustelnicy. Do dzisiaj w Afryce Północnej rolnicy przed rozpoczęciem orki składają figi, jako dar dla Boga. Nam przeważnie suszone figi kojarzą się ze Świętem Bożego Narodzenia, dodane do wigilijnych potraw jako bakalie. Ale owoce te mają dużo szersze zastosowanie. Przez tysiące lat kiedy nie było jeszcze cukru, odgrywały bardzo ważną rolę w żywieniu i gospodarce starożytnych ludów, to właśnie figami dosładzano potrawy i konserwowano gotowane owoce. Kaloryczne i pożywne figi zastępowały niejednokrotnie cały posiłek, jedzono je z zsiadłym mlekiem lub plackami. Wytwarzano z nich także wino.

Figi mają bardzo duże właściwości lecznicze. Ze względu na dużą ilość cukrów, figi to doskonałe źródło energii. Świeże figi zawierają od 15 do 25% glukozy i fruktozy, przeciwutleniacz witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę PP oraz karoten. Są bardzo bogate w sole mineralne, zawierają  potas, wapń, magnez, cynk i fosfor. Figi są najlepszym źródłem wapnia spośród wszystkich produktów roślinnych. 100g tego owocu dostarcza tyle wapnia, ile jedna szklanka mleka, powinny więc spożywać je dzieci, osoby z osteoporozą oraz kobiety w okresie menopauzy. Suszone figi charakteryzują się najwyższą pośród wszystkich owoców zawartością błonnika pokarmowego, dzięki czemu poprawiają perystaltykę jelit zapobiegając zaparciom, odgrywają ważną rolą w zapobieganiu nowotworom jelita grubego i piersi, a także przyczyniają się do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Figi to jeden z najlepszych środków przeczyszczających. Swoją skuteczność zawdzięczają dużej zawartości kwasów owocowych, pomocnych nie tylko przy zaparciach czy hemoroidach, lecz także przy schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Figi mają działanie odtruwające i odkwaszające organizm. Zawarty w figach cynk wspomaga funkcjonowanie układu hormonalnego. Figi to doskonały naturalny detox, zawiera więcej witaminy B6 niż większość owoców. Reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza poziom złego cholesterolu, łagodzi bóle brzucha i wspomaga trawienie. Sok z fig to doskonałe źródło flawanoidów i polifenoli przeciwutleniaczy zwalczających szkody powstałe przez wolne rodniki. Naukowcy potwierdzili  że suszone figi posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, które są związane z dużym stężeniem polifenoli. Przynajmniej część ze wspomnianych polifenoli ma właściwości przeciwnowotworowe, co zostało zademonstrowane w badaniu in vitro. Figi dzięki ich zdolności do alkalizowania organizmu, mogą okazać się pomocne w rzuceniu palenia.  Posiadają właściwości wzmacniające i oczyszczające organizm. Figi mają działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne, wspomagają leczenie wrzodów żołądka. Z owoców figi produkuje się sok, który działa wzmacniająco na serce i naczynia wieńcowe, jest on także z powodzeniem stosowany w leczeniu anemii. Figi gotowane w mleku uśmierzają ból gardła i kaszel. Nalewka przyrządzona z fig, łagodzi duszności przy astmie. Mieszkanki krajów afrykańskich uważają również, że sok z fig leczy bezpłodność i sprzyja laktacji. Suszone figi to dla mężczyzn mających problemy z erekcją idealny afrodyzjak, poprawiający wytrzymałość seksualną, zawiera aminokwasy, które zwiększają popęd seksualny człowieka. Świeże, słodkie figi pobudzają nasz zmysł smaku. Figa to owoc niezwykły, grzeszny afrodyzjak jak i Biblijny symbol dobrobytu i płodności. Najlepsze figi to te najbardziej dojrzałe, aromatyczne, miękkie w dotyku. Są bardzo zdrowe, smaczne, w kuchni uniwersalne. Figi nie wymagają specjalnego przygotowania, można je jeść w całości lub przekrojone na pół, na słodko, słono, gorąco i zimno. 
W towarzystwie śmietany, z miodowym sosem, orzechami, likierem, kawałkiem sera. Podane z serem mascarpone tworzą pyszny deserowy duet, w sam raz na eleganckie przyjęcie. Figi można spożywać na surowo, suszone, w kompocie czy też dodane, jako bakalie, do wyrobów piekarniczych, ciast i ciasteczek. Owoce przetwarza się na konfitury, dżemy i konserwy, są idealnym dodatkiem do dziczyzny lub wieprzowiny. Prażone i suszone figi stosuje się jako namiastkę kawy o lekko orzechowym smaku. Przepysznym rarytasem są suszone figi marcepanowe w whisky. Figi mają bardzo delikatną skórkę, pamiętajmy by wybierać wyłącznie nieuszkodzone owoce, są  wyjątkowo nietrwałe, dlatego należy je spożyć jak najszybciej. W Polsce jednak najbardziej jest popularna figa suszona, która jest składnikiem wielu mieszanek bakaliowych. Można kupić je niedrogo, a dostępne są przez cały rok.

Komentarze

Popularne posty