Świątecznie

Kazdy z Nas marzy o takich naprawdę cieplych, rodzinnych Swietach Bozego Narodzenia. Kazdy tez ma ochote wowczas na przekaski i swiateczne smakolyki. Oczywiscie u Nas bedzie tradycyjnie, mimo, ze spedzamy te swieta w Wielkiej Brytanii, gdzie na stole królują raczej potrawy mięsne anizeli postne. Zapytacie zapewne jak Brytyjczycy spędzają swieta, czy je celebruja i co jedza? Właściwie tak jak i Polacy a takze prawie wszystkie narody świętujące Boże Narodzenie przystrajają choinkę - tyle, ze nieco wczesniej i nie ma to zbytnio swiatecznego statusu. Niektorzy juz po Halloween zapowiadaja zakup owego drzewka i jego dekoracje kilka dni pozniej. Zaraz po swietach jest rozbierana i wyrzucana lub na strych chowana jesli mowa o sztucznych. Ten zwyczaj ubierania choinki zakorzenił się bardzo mocno, chociaż w Wielkiej Brytanii ma dopiero 150 lat, generalnie pochodzi z Niemiec, a na Wyspy Brytyjskie przybył z królową Charlottą, małżonką Jerzego III, która w 1800 roku przyozdobiła na Święta małe cisowe drzewko, wieszając na nim zabawki i słodycze, oświetlając świeczkami. A sama jakże piekna tradycja nie wydostała się poza dwór królewski aż do 1848 roku, kiedy magazyn The Illustrated London News zamieścił rycinę rodziny królewskiej zebranej wokół choinki. 
Boże Narodzenie to glownie święto dzieci  albowiem im najgłębiej zapadają w pamięć świąteczne dni, na nich największe wrażenie robią dekoracje, sama atmosfera i oczywscie  prezenty. I tutaj troszke zmian - zazwyczaj prezenty dzieci w Anglii znajduja, nie jak u nas - pod choinką, ale w ogromnej skarpecie, którą wieszają w wigilijny wieczór w pokoju, generelanie przy kominku lub nad nim, gdzie najłatwiej przez komin może dostać się Święty Mikołaj. Jeszcze jeden aspekt Brytyjskie dzieci czekają na Mikołaja międzynarodowego o rodowodzie amerykańskim (Santa Claus albo Father Christmas) - tego z białą brodą jeżdżącego saniami zaprzężonymi w renifery. olskie dzieci na gwiazdora. Podczas Świąt dzieci Brytyjskie nie nudzą się tak jak i Polskie przy wigilijnym stole - tyle, ze u Nas jest duzo kolędowania i opowieści. I wlasnie tego dnia dzieci Polskie odnajduja prezenty pod choinka a dzieci Brytyjskie czekaja do pierwszego dnia Świąt (Christmas Day), ktore szukają w swoich skarpetach prezentów. Później rodziny często jedzą wspólny obiad, na który składa się pieczony indyk, gęś albo wołowina i Christmas pudding z suszonymi owocami w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki. Na deser są mince pies (okrągłe babeczki z suszonymi owocami, bakaliami i wiele innych). U nas nieco odbiegamy od tych standardów angielskich bowiem Polska tradycja wywołuje na sama mysl mega pozytywne, pelne tej specyficznej atmosfery wibracje. 
Znanym świątecznym zwyczajem w Wielkiej Brytani jest pulling of Christmas crackers. Po raz pierwszy zwyczaj ten opisuje gazeta z 1841 roku, a w 1848 roku okazał się pierwszy rysunek przedstawiający Christmas crackers. Cracker to mała zwinięta w rulonik i zawiązana na obu końcach tubka z papieru. W środku znajdują się małe zabawki, błyskotki, kapelusiki świąteczne albo zagadki. Crackers otwiera się w pierwszy dzień Świąt. Żeby dostać się do tego co jest w środku dwoje ludzi musi ciągnąć za jego końce - przy otwarciu słyszy się charakterystyczny dźwięk i ze środka wypada zawartość.
Pierwszego dnia świąt tradycyjnie wygłasza przemówienie królowa. Tradycję tę rozpoczął król Jerzy V w 1932 roku. Drugiego dnia Świąt (Boxing Day - nazwany tak od zwyczaju dawania "świątecznych pudełek" tzw. Chrismtas Boxes służącym i dostawcom) Brytyjczycy tradycyjnie obdarowują służbę i biednych. Ci którzy służby nie mają spotykają się w gronie przyjaciół na świątecznych przyjęciach. Jednakże prawda jest, ze wiekszosc z nich wybywa po poświąteczne zakupy, zmagajac sie z tlokiem na wyprzedażach. 
Czy aby te tradycje także i w Polsce nie zaczynaja byc zachwiane? Ważne by miec z tego korzyść najważniejsza - cieplo rodzinnego domu, wsrod rodziny - nie koniecznie powiązanej wiezami krwi. Zyczymy Wam przede wszystkich spokojnych, radosnych i pelnych miłości Swiat Bozego Narodzenia. A tuz przed nowym rokiem kilka przepisów dla tych co alkoholu nie pija...




Komentarze

Popularne posty