Akademia Ruchu

Dzis opowiem Wam moja przygode z aktywnym stylem zycia... nie, to nie kolejne fanaberie ani chwyt reklamowy. To nade wszystko ruch kieruje Naszym zyciem, dodaje energii, pobudza Nasz organizm do dzialania, oddaje czesc wszystkim komorka i wyzwala endorfiny. Zacznijmy wlasnie od nich... Endorfiny to hormony, które odpowiadają za dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Zwane są też hormonami szczęścia, ponieważ to one wywołują wszelkie stany euforyczne człowieka. Endorfiny to hormony, które wywołują stany podobne do tych, jakie występują niekiedy po zażyciu narkotyków – powodują jednak tylko ten pozytywny odlot, bez negatywnych skutków działania środków odurzających. Zatem jak aktywność fizyczna wpływa na moje samopoczucie? Regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają na wydłużenie życie poprzez zmniejszenie ryzyka zapadalności na szereg chorób. Równie istotne jest poprawienie jakości życia. Aktywność fizyczna odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Większość z nas zapomina niestety, że tak zwany aktywny wypoczynek jest dla naszego organizmu korzystniejszy niż wypoczynek bierny. Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń. Siedzący tryb życia wpływa w sposób niekorzystny nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na naszą kondycję. Dbając o aktywność fizyczną sprawiamy, że jakość naszego życia jest lepsza. Dzięki regularnym treningom zwiększa się pojemność życiowa płuc. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie dokonuje sie wiele ważnych zmian . U osób aktywnych fizyczne zachodza zmiany w obrębie naczyn tętniczych. Dzięki systematycznym ćwiczeniom, objętość krwi znajdującej się w krwiobiegu rośnie.
Jak wskazują badania, rola aktywności fizycznej w naszym życiu jest bardzo duża. Musimy zatem zwrócić większą uwagę na naszą aktywność, jeżeli chcemy być sprawni fizycznie i zdrowi przez wiele lat.Każdy rodzaj wysiłku trwający minimum 30 minut wyzwala produkcję endorfin. Są to hormony endogenne, czyli wytwarzane przez organizm, które wywołują poczucie szczęścia, zadowolenia i euforii. Udowodniono, że działają na te same receptory w mózgu co syntetyczne substancje dostarczane z zewnątrz, na przykład morfina. Endorfiny stanowią więc rodzaj naturalnego narkotyku poprawiającego nastrój i znoszącego odczucia bólowe. Tempo życia powoduje, że dziś niemal każdy z nas codziennie narażony jest na stres. Można z nim żyć, ale prędzej czy później objawi się pod postacią bezsenności czy niekontrolowanych wybuchów agresji. Skutecznym sposobem na walkę z negatywnymi skutkami stresu jest wysiłek fizyczny. W zależności od usposobienia i temperamentu, mogą pomóc nam albo ćwiczenia dynamiczne, albo uspokajające. Część osób na pewno lepiej poczuje się po treningu siłowym, bieganiu albo kickboxingu, które pozwalają solidnie się zmęczyć i w ten sposób wyrzucić z siebie nagromadzoną złość. Na innych skuteczniej podziała spokojna sesja jogi albo pilatesu, w czasie której można się odprężyć, wyciszyć i odzyskać wewnętrzną równowagę. Regularne treningi w równym stopniu oddziałują na ciało i na psychikę. Każdy wysiłek trwający co najmniej przez 30 minut powoduje wzrost produkcji endorfin – hormonów, które odpowiadają za dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie i pozytywne nastawienie do świata. Jeśli na co dzień czujesz się przygnębiony, zestresowany i brak ci pewności siebie – zacznij ćwiczyć! Wyższa samoocena pozytywnie wpływa na nastawienie do świata i do innych ludzi. Brak samoakceptacji często jest przyczyną licznych problemów o podłożu psychicznym: depresji, stanów lękowych, zaburzeń snu, zaburzeń odżywiania. Te z kolei powodują, że jeszcze bardziej nie lubimy siebie. Regularne treningi mogą pomóc w przerwaniu błędnego koła i sprawić, że zaczniemy pozytywniej patrzeć na rzeczywistość. Już sam fakt, że podejmujemy próbę zmiany swojego wyglądu i coś robimy jest pokrzepiający. Obserwowanie jak nasze ciało zmienia się, a waga systematycznie spada, mobilizuje do jeszcze większej pracy.
Jeśli tylko nie zabraknie nam motywacji do ćwiczeń, ostateczny efekt treningów może raz na zawsze wyleczyć nas z kompleksów i sprawić, że uwierzymy w siebie. Sport tak jak każdy element naszego życia ma też ciemne strony. Jedną z nich jest niedozwolony doping, polegający na sztucznym zwiększaniu wydolności motorycznej i psychicznej przy pomocy środków dopingujących. Ponadto stosowanie sterydów powoduje nadciśnienie i gwałtowny przyrost masy ciała. Szkodliwy wpływ niektórych sterydów może dotknąć także nerki, co objawia się obrzękiem, bólem w okolicy krzyża, kolką nerkową i gorączką. Ponadto rozmiary nerek zwiększają się.Aktywny tryb życia powinien prowadzić każdy z nas, niezależnie od wieku. Ruch wywiera bowiem zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, dzięki czemu czujemy się lepiej.



Komentarze

Popularne posty