Akademia Ruchu

Spinning to jedna z najbardziej energetycznych form aktywności. Ale przede wszystkim ogromna frajda! Zaletą spinningu jest to, że w przeciwieństwie do jazdy na rowerze, nie musisz z niego rezygnować w okresie jesienno-zimowym. Zobacz przykładowy plan treningu na rowerze stacjonarnym. Ten dość nietypowy rodzaj zajęć fitness to zdecydowanie więcej niż tylko jazda na rowerze w zamkniętej sali treningowej. Spinning bowiem to swego rodzaju filozofia treningu pozwalająca na doświadczenie radości płynącej z harmonii ciała i umysłu poprzez wysiłek fizyczny. Spinning to ćwiczenia na rowerach stacjonarnych – ale nieco innych niż te domowe albo z siłowni. Rowery do spinningu są wzorowane na kolarskich – miały bowiem służyć sportowcom do treningów poza sezonem. Dziś spinning proponuje wiele klubów fitness. Warto spróbować! To nie tylko sport. To zabawa! Spinning to zajęcia o charakterze wytrzymałościowym. Muzyka – odpowiednio dobrana przez instruktora – narzuca tempo jazdy. Wiąże się ono z ukształtowaniem terenu: są odcinki, gdy pojeździsz po płaskiej nawierzchni, oraz takie, gdy będziesz pedałować z góry i pod górę. Dzięki temu za każdym razem możesz wybrać się w zupełnie inną trasę. Miło spędzisz czas, poprawisz kondycje i zdrowie.
Nie musisz wcale być miłośniczką jazdy na rowerze, aby pokochać spinning. Udowodnił to już sportowiec Jonatan Goldberg, nazywany po prostu Johnny G. To on był prekursorem spinningu jako kolarstwa halowego. Stworzył go na początku lat 80-tych, podczas przygotowań do The 3100 mile Race Across America, czyli bezpostojowego wyścigu kolarskiego przez USA. Wkrótce potem, zaczął prowadzić zajęcia kolarstwa halowego dla klientów i przyjaciół w swoim garażu. Wówczas opatentował specjalny rower treningowy zwany Johnny G Spinner. Jazda na rowerze to również sport aerobowy (tlenowy), więc korzystnie wpływa na układ oddechowo-krążeniowy. Regularne treningi poprawiają kondycję fizyczną i wzmacniają odporność organizmu. Pomagają także rozprawić się z cellulitem i rozstępami. Podczas jazdy intensywnie pracują nogi, brzuch, biodra i pośladki – ukrwienie tych partii ciała sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i elastyczniejsza. Dzięki ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie, ale także zrzucisz zbędne kilogramy i harmonijnie wymodelujesz sylwetkę. Na czym jednak konkretnie to polega? Zgodnie z założeniami twórcy spinning ma być programem kolarstwa halowego, łączącym zajęcia w grupie, silną motywację, profesjonalną kadrę instruktorską i muzykę. W praktyce zajęcia te są zwykle godzinnym treningiem, w którym oprócz instruktora uczestniczy zwykle maksymalnie od kilku do kilkunastu osób. Uczestnicy zajęć zajmują miejsca na swoich rowerach i w takt muzyki zgodnie z instrukcjami prowadzącego przystępują do zajęć. Spinning najlepiej uprawiać pod okiem instruktora – on opracuje profesjonalny zestaw ćwiczeń interwałowych i dostosuje je do twojej kondycji. Jeśli wolisz ćwiczyć w domu, zainwestuj w sportowy rowerek stacjonarny – taki, który pozwoli ci kontrolować dystans i ilość spalonych kalorii. Pamiętaj, by nie jeździć na nim dłużej niż 45 minut – w ten sposób nie obciążysz stawów ani nie „przegrzejesz” organizmu – co bywa przyczyna kontuzji. Po treningu zrób kilka ćwiczeń izometrycznych – unikniesz zakwasów i rozciągniesz mięśnie. Spinning obejmuje zajęcia o różnej intensywności, na których wykorzystywane są odmienne style i techniki jazdy dostosowane do kondycji i poziomu zaawansowania ćwiczących. Rowery treningowe znacznie różnią się od typowych rowerów górskich czy miejskich, dlatego przed przystąpieniem do zajęć warto się z nimi dokładnie zapoznać. Mają one sztywne połączenie pomiędzy pedałami a kołem zamachowym, co sprawia, że jedynym sposobem na zatrzymanie jest stopniowa redukcja prędkości pedałowania. W przypadku gdy trzeba natychmiast się zatrzymać, należy podciągnąć śrubę regulacji oporu (rodzaj hamulca). Rowery te są wyposażone również w monitor pracy serca, którego stała obserwacja podczas treningu pozwala na lepszą kontrolę samego siebie i dostosowanie intensywności wysiłku do indywidualnych możliwości i potrzeb. 
Zajęcia spinningu są adresowane dla wszystkich osób (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) niezależnie od wieku i aktualnej kondycji fizycznej. Program ten oferuje bowiem nie tyle konkretny zakres ćwiczeń, ale pewną energię i koleżeństwo zajęć grupowych, bez współzawodnictwa i presji. Spinning to, jak twierdzi jego twórca przede wszystkim świetna zabawa w rytmie muzyki symulująca jazdę w terenie oparta na wizualizacji i silnej motywacji. To tak naprawdę kompletny program dla ciała i umysłu, przynoszący wymierne korzyści. Pozwala spalić dużą ilość kalorii oraz tkanki tłuszczowej, doskonale wzmacnia nogi, nie obciążając przy tym stawów i odchudza dolne partia ciała. Przy regularnym uczestnictwie w zajęciach, możemy znacznie poprawić swoją kondycję fizyczną i mentalną, poprawić wytrzymałość i co nie jest bez znaczenia, zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Uczestnicząc w zajęciach spinningu, możemy dodatkowo zwiększyć wydolność układu oddechowego i wzmocnić układ kostny. Zapraszam na zajecia z moja kolezanka po fachu Anna Glowacka at Virgin Club



Komentarze

Popularne posty