Krotko i na temat

Ile razy obiecywałaś sobie, że będziesz spędzać ze swoim maluchem więcej czasu? Jak myślisz, co jest ważniejsze dla Twojego dziecka: nowa zabawka czy czas spędzony z rodzicami? Wiesz, że to Ty musisz nauczyć dziecka „dorosłości”?  Wspólne gotowanie z dzieckiem może być ogromną frajdą dla smyka, ale także dla ciebie. Maluchy wręcz uwielbiają spędzać czas w kuchni mieszając i przesypując różne składniki. Poniżej zaprezentuje wam kilka ciekawych przepisów na pyszne smakołyki. Wspólne gotowanie czas rozpocząć! Wspólne gotowanie jest świetnym pomysłem na spędzenie z dzieckiem wolnego popołudnia. „Gotowanie z rodzicami” jest manifestem dzieci do rodziców.'' Zastanowmy sie czy aby to tylko nie kolejny slogan reklamowy. Nie sadze, bowiem z doswidczenia wiem, ze wspolne gotowanie moze przenieść dużo zabawy rodzicom i dzieciom – ale co ważniejsze, pozwala wprowadzić dzieci w kraine magi gotowania z powrotem do miejsca, gdzie spedza sie najwiecej czasu razem - kuchni. Raport przygotowany przez IKEA stwierdza, że ​​prawie połowa wszystkich rodziców cierpi na brak czasu na zabawę z dziećmi. Oczywiście, większość z nich czuje się winna z tego powodu. Jednocześnie, większość dzieci nie posiada podstawowych umiejętności gotowania oraz wiedzy na temat żywności, głownie dlatego, że rodzice boją się bałagan i stresu z tym związanego. Aż dwie trzecie rodziców uważa, za ważne zaangażowanie dzieci w kuchni. Aż dziewięciu na dziesięciu rodziców twierdzi, że ich dzieci były angażowane do działań wokół jedzenia. IKEA wierzy, że dzieci są najważniejszymi osobami na świecie, i że my dorośli możemy się wiele od nich nauczyć, wystarczy uważnie ich słuchać. Dlatego uważamy , że to najwyższy czas, aby dzieci wróciły do kuchni. Nadszedł czas na gotowanie z rodzicami! To podejscie jedynie potwierdza postawiona wczesniej teze: gotowanie moze byc zabawne! 
Dziecko zawsze potrzebuje naszej uwagi. Niestety, zazwyczaj większość dnia spędzamy w pracy, a po powrocie do domu przygotowujemy obiad lub staramy się odpocząć. Może zamiast samemu zamykać się w kuchni zaktywizuj dziecko do pomocy. Wspólne gotowanie ma wiele zalet. Nie tylko pozwoli spędzić Ci więcej czasu z dzieckiem, ale i wpłynie pozytywnie na jego rozwój.
Najważniejszymi zaletami wspólnego gotowania są przede wszystkim te, ktore wzmocniaja poczucie własnej wartości. Dziecko czuje się ważne, wykonując określone, odpowiedzialne zadania, pomagając rodzinie i ucząc się nowych rzeczy. I to takze te, ktore pobudzaja komorki dziecka do dzialania poprzez kreatywne wizje tego co na talerzu. To świetny pomysł na spędzanie czasu z bliskimi i budowanie więzi rodzinnych. Przygotowanie posiłku z dzieckiem może trwać dłużej niż zwykle, ale wspomnienia zebrane przy tej okazji okazują się bezcenne. Trzeba tylko mieć cierpliwość i nie gniewać się z powodu odrobiny mąki czy rozlanego mleka na podłodze.
Wspólne gotowanie to dobry sposób na niejadki. Entuzjazm związany z samodzielnym przyrządzeniem potrawy może przełożyć się na chęć jej spałaszowania.
W kuchni łatwo wykorzystać i utrwalić wiedzę zdobytą w szkole na lekcjach sztuki, przyrody i matematyki. To również świetne miejsce, by nabyć umiejętności planowania i podejmowania decyzji. Gotowanie uczy dzieci pracy w zespole, czy to z rodzeństwem, czy z rodzicami, a także pomaga zrozumieć, jak ważne jest pomaganie innym. Przyrządzając potrawy, dzieci mogą rozwinąć swoją kreatywność i wyobraźnię, wyrazić siebie, co zawsze sprawia wiele radości. Nauka gotowania pomaga najmłodszym poznawać tajniki zdrowego żywienia. Kultura śmieciowego jedzenia i przetworzonych produktów dostępnych na wyciągnięcie ręki sprzyja otyłości i rozmaitym schorzeniom wśród dzieci, a także w późniejszym wieku. Gotując z dzieckiem, można zaszczepić w nim zdrowe nawyki, które będą procentować przez całe życie. Jakis szybki przepis dla poczatkujacych? 

Wiosenne naleśniki z owocami i miodem z mniszka

Nadzienie:
Twarożek ze śmietanką utrzeć z cukrem, wymieszać z miseczka ulubionych owoców, nakładać nadzienie na usmażone naleśniki zwijać w kopert, układać na talerzu, udekorować melisą i polać miodem z mniszka. Podawać od razu.

LIBAŃSKA PRZEKĄSKA 
składniki:
1 puszka białego groszku
4 kromki razowego chleba
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka oliwy z oliwek
1 duży ząbek czosnku
1 szczypta papryki w proszku
sól
pieprz
1 czerwona papryka
do przybrania

sposób przygotowania: 
1.Zmiksuj w blenderze: groszek, oliwę z oliwek, sok z cytryny, czosnek, paprykę w proszku. 
2.Pokrój chleb na małe kwadraty oraz podpiecz lekko na grillu.
3.Rozsmaruj pastę na grzankach oraz udekoruj krojoną papryką.

KIWI W CZEKOLADZIE 
składniki:
- 1 kiwi
- czekolada mleczna
- patyczki drewniane
- mleko

sposób przygotowania: Rozpuść czekoladę w mleku. Pokrój kiwi i nadziej na patyczki. Umocz w czekoladzie i pozostaw do schłodzenia.

PANNA COTTA 
składniki:
250 ml kremówki (36%)
250 ml mleka pełnego
1 laska wanilii
50 g cukru pudru
2 i 1/4 łyżeczki żelatyny
maliny
czekolada 85%

sposób przygotowania: 
Pierwsze dni lata, więc jeśli lato i jeśli wyruszać w poszukiwaniu kulinarnych przygód to tylko do krajów basenu Morza Śródziemnego. Do tego mamy leniwe, niedzielne popołudnie, wiec może coś czego przygotowanie zajmuje maksymalnie 15 min? Wszystkie najgenialniejsze przepisy są zarazem najprostszymi przepisami, tak jak i ten który najprawdopodobniej pochodzi z regionu Piemonte w płn. Włoszech. Czas na włoską gotowaną śmietanę czyli Panna Cotta. Najczęściej ten deser podaje się w małych szklaneczkach, ale jako że dieta 2000 kalorii przestała obowiązywać w ruch idą kamionki do creme brulee. 
Żelatynę wsypujemy do szklanki i zalewamy 6-7 łyżeczkami wody - zostawiamy tak na 10-12 min. Teraz potrzebujemy dwa małe garnki. Do jednego wlewamy mleko razem z laską wanilii (wanilię trzeba rozciąć i wydrążyć ze środka nasiona - wrzucamy wszystko do mleka), do drugiego garnka wlewamy kremówkę i cukier puder. Oba garnki stawiamy na średnim ogniu i podgrzewamy. Trzeba uważać żeby nie zagotować ani mleka ani śmietany. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury zdejmujemy obydwa garnki z ognia. Mleko przelewamy do garnka ze śmietaną i odstawiamy na 5 min do przestygnięcia. Po 5 minutach dodajemy żelatynę i wstawiamy wszystko na mały ogień. Mieszać trzeba do całkowitego rozpuszczenia żelatyny. 
Jak już dobrze namieszamy możemy przelać wszystko do naczynek i wstawić do lodówki na około 2-3 godziny. Maliny, czekoladę i cukier puder zostawiam waszej fantazji

TRUSKAWKI Z MUSEM Z MASCARPONE
składniki:
15 dkg truskawek
1 gorzka czekolada
10 dkg sera mascarpone
10 dkg bitej śmietany
25 dkg likieru pomarańczowego
sparzona skórka z jednej pomarańczy
10 dkg cukru
2 dkg cukru pudru
5 dkg sosu truskawkowego

sposób przygotowania: 
Mus: wymieszać ser mascarpone z bitą śmietaną, skórką pomarańczową i likierem oraz cukrem pudrem. Płatki z gorzkiej czekolady: rozpuścić czekoladę w misce umieszczonej nad kąpielą parową, lekko wystudzoną wylać w formie kratek na pergamin i odstawić do lodówki. Dekoracja karmelowa: na patelni skarmelizować cukier. Lekko przestudzony nabrać na łyżkę, roztrzepać nad metalowym prętem. 
Deser: Pokrojone w plastry truskawki przekładamy na przemian płatkami z czekolady i musem z mascarpone. Dekorujemy włosami z karmelu oraz musem truskawkowym.

Smacznego! 


Komentarze

Popularne posty