Krotko i na temat

Flawonoidy są naturalnymi roślinnymi substancjami czynnymi o działaniu antyoksydacyjnym. Jest to liczna grupa (obecnie poznanych zostało ok. 7000 różnych flawonoidów) substancji chemicznych syntetyzowanych przez rośliny. Flawonoidy są barwnikami roślinnymi, odznaczającymi się barwami: żółtymi, złocistymi, czerwonymi, niebieskimi i fioletowymi. Są one obecne we wszystkich częściach roślin (liściach, kwiatach, owocach, korze i nasionach) nadając im charakterystyczny dla danego gatunku kolor, smak i zapach. Ponadto flawonoidy chronią rośliny przed szkodliwym działaniem czynników środowiska (np. promieniowaniem UV) oraz przed drobnoustrojami chorobotwórczymi (to naturalne insektycydy i fungicydy). Związki te biorą udział w fotosyntezie, oddychaniu, przepływie energii i regulowaniu poziomu hormonów wzrostu roślin.

Flawonoidy są pochodnymi  2-fenylo-benzo-γ-pirenu.  Zbudowane są  z dwóch pierścieni fenolowych (aromatycznych) połączonych trójwęglowym mostkiem tworząc charakterystyczny układ: C6-C3-C6. Występują w postaci wolnej (jako aglikony) lub w połączeniu z resztami cukrowymi tworząc tzw. glikozydy (w tej formie są dobrze przyswajane przez organizm). Charakterystyczną cechą większości związków flawonoidowych jest ich gorzki smak- wiele osób szczególnie ostro odczuwa smak flawonoidów, jest to cecha uwarunkowana genetycznie.
Flawonoidy wykazują wielokierunkową aktywność biologiczną. Działają pozytywnie na cały organizm (zarówno sferę fizyczną jak i psychiczną), ale ich główne działanie biologiczne jest szczególnie związane z naczyniami krwionośnymi i układem krążenia.  Do najbardziej znaczących należą właściwości antyoksydacyjne, bo to one warunkują inne działania  np. kardioprotekcyjne, naczynioochronne.

Związki flawonoidowe pełnią ważną rolę w prewencji schorzeń układu krążenia- wywierając pozytywny wpływ na naczynia krwionośne (poprawiają elastyczność , zmniejszają przepuszczalność, kruchość i łamliwość naczyń, wzmacniają i uszczelniają śródbłonek naczyń) oraz działając ochronnie na układ krążenia ( pozytywny wpływ na stan ścian naczyń krwionośnych, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi oraz jego odkładania się na ścianach naczyń, pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, wpływają korzystnie na stan i pracę serca, odtruwają miesień sercowy, hamują agregację płytek krwi). Jedna z grup flawonoidów (antocyjany) pozytywnie wpływa na wzrok- stymuluje mikrokrążenie oczne, poprawia ostrość widzenia po zmroku, co jest szczególnie ważne dla kierowców, osób długo pracujących przed monitorem komputera oraz osób pracujących w złych warunkach oświetleniowych. Ponadto flawonoidy wykazują działanie diuretyczne (moczopędne), przeciwobrzękowe, hepatoprotekcyjne (ochraniające i regenerujące miąższ wątroby), detoksy kujące (oczyszczają organizm ze szkodliwych pierwiastków dzięki zdolności do łączenia się z metalami ciężkimi- organizm łatwiej i szybciej usuwa toksyny) oraz spowalniają procesy starzenia.  Flawonoidy działają także uspokajająco i przeciwlękowo na układ nerwowy.

Niektóre flawonoidy (izoflawony) uzupełniają niedobory estrogenów pobudzając do zwiększonego wydzielania estrogenów lub zastępując ich niedobory fito estrogenami (same wykazują działanie estrogenne), co skutkuje łagodzeniem objawów menopauzy. Związki flawonoidowe wzmacniają także odporność organizmu poprzez modelowanie układu immunologicznego. Warto wiedzieć, że flawonoidy podtrzymują działanie adrenaliny, która działa stymulująco i mobilizująco na organizm. Właśnie dzięki temu czujemy się rześko i nie męczymy się zbyt szybko. Zarówno dieta bogata w flawonoidy jak i stosowanie kosmetyków z ich zawartością ma bardzo pozytywny wpływ na zachowanie i utrzymanie młodego wyglądu skóry.  Produkty zawierające związki flawonoidowe poprawiają nawilżenie skóry, wygładzają ją , korzystnie wpływają na biosyntezę kolagenu, zapobiegają powstawaniu zmarszczek, zmniejszają objawy fotostarzenia, działają osłaniająco, ściągająco i przeciwobrzękowo, a ponadto chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania UV (zarówno UVA jak i UVB). Suplementacja flawonoidów opóźnia  lub spowalnia procesy starzenia się skóry.  Związki flawonoidowe wykorzystuje się głównie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych (anty- aging, odżywczych, w celu zmniejszenia negatywnych skutków opalania i fotostarzenia) oraz przeciwtrądzikowych (zarówno przy trądziku pospolitym jak i różowatym).


Komentarze

Popularne posty