Akademia Ruchu

Fitness jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin życia. Coraz pojawiają się nowinki: super nowoczesne maszyny do ćwiczeń, nowe formy zajęć. Wszystko po to, aby zaspokoić wymagania klientów, którzy są coraz bardziej świadomi swoich potrzeb. Fitness się zmienia ponieważ zmienia się spojrzenie przeciętnego człowieka na styl życia i zdrowie. Zajęcia stają się bardziej uniwersalne, skierowane do coraz większej grupy osób. Kiedy Jane Fonda rozpoczynała swoją przygodę z aerobikiem ćwiczyli głównie młodzi i sprawni ludzie, których głównym celem było osiągnięcie zgrabnej, idealnej sylwetki. Obecnie odchudzanie interesuje zaledwie część klientów, coraz więcej osób korzysta z usług klubów w celu poprawy zdrowia i to ono staje się priorytetem nie tylko dla klubowiczów, ale również dla właścicieli klubów i instruktorów.  Ten prozdrowotny nurt w fitnessie to w chwili obecnej najbardziej widoczna zmiana. Organizuje się zajęcia dla grup które wcześniej nie miały wstępu do klubów fitness: dla seniorów, kobiet ciężarnych, osób z chorobami układu krążenia, dla dzieci, dla niepełnosprawnych. Praktycznie każdy klub obecnie ma grafiku zajęcia Szkoły Kręgosłupa, gimnastyki dla ciężarnych, czy dla seniorów. Powodów jest kilka, pierwszy ekonomiczny. Więcej grup docelowych, więcej klientów, wyższy zysk. Akcje społeczne nakłaniające do przemyślanych zakupów i nie marnowania jedzenia odbywają się już od kilku lat, ale eksperci prognozują, że w 2015 roku rzeczywiście zaczniemy przywiązywać wagę do lepszego gospodarowania pożywieniem. Rozważne zakupy nie tylko pozytywnie wpływają na domowy budżet, ale są również przyjazne dla środowiska.
W nowym roku idealny wygląd owoców i warzyw przestanie mieć dla nas znaczenie. Zamiast plastikowych, nafaszerowanych chemią produktów z supermarketowych półek, chętniej będziemy sięgać po warzywa i owoce z ekologicznych upraw. Produkty z takich hodowli nie są piękne i błyszczące, ale są za to wolne od substancji chemicznych i szkodliwych pestycydów. Warzywa korzeniowe mają królować na naszych stołach w 2015 roku. Selery, buraki i marchew są często obecne w różnych daniach. Bardziej popularne mają się stać mniej znane odmiany, takie jak topinambur, skorzonera, a także nieco zapomniany pasternak. Warzywa korzeniowe są bogate w witaminy i minerały. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza zimą, ponieważ wzmacniają organizm i poprawiają odporność. Można jeść je w zupach, pieczone albo w zastępstwie ziemniaków, jako purée. Hitem zdrowej żywności w 2015 roku mają być produkty z konopi. Zawierają one cenne aminokwasy, zdrowe kwasy omega 3, 6 i 9, dobrze przyswajalne białko, błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B oraz minerały (potas, fosfor, żelazo, wapń). Dotychczas konopie były używane głównie przez osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, które wciąż szukają nowych źródeł cennych substancji odżywczych. Moda na konopie przestaje dotyczyć wąskich kręgów i coraz więcej osób jest zainteresowanych włączeniem ich do swojej diety. Do wyboru mamy olej konopny, mleko konopne i nasiona konopi. Trening interwałowy to najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które chcą w maksymalnie krótkim czasie spalić tkankę tłuszczową. Skuteczność treningu interwałowego jest 3 razy większa niż ćwiczeń kardio wykonywanych w tym samym, jednostajnym tempie. Zobacz, jak ćwiczyć interwały, jakie efekty daje ten rodzaj treningu i jakie są jego rodzaje. Trening interwałowy to trening polegający na zmiennej intensywności ćwiczeń – krótkie okresy intensywnego wysiłku przeplatają się w nim z dłuższymi okresami umiarkowanego wysiłku. Interwał to czas, w którym dane ćwiczenie wykonuje się najpierw z wysoką, później ze średnią intensywnością. Pojedynczy trening trwa od 20 do 40 minut i składa się z czterech faz: rozgrzewki, określonej liczby interwałów (najczęściej od 5 do 10 – zależy to od stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej), fazy rozciągania i schładzania. Trening interwałowy można wykonywać bazując na różnych rodzajach wysiłku, na przykład: bieganiu, jeździe na rowerze, skakaniu na skakance, przysiadach, pompkach itp. Jak ćwiczyć interwały? Na początek wybierz rodzaj interesującego cię wysiłku. Jeśli nigdy wcześniej nie trenowałeś w ten sposób, zacznij od najprostszych aktywności – biegania lub jazdy na rowerze. Kolejny krok to wybranie odpowiedniego planu w zależności od swojego stopnia zaawansowania. Osoby początkujące mogą zacząć ćwiczyć według poniższego schematu:
1. Rozgrzewka (trucht, pajacyki, krążenia ramion, podskoki, wymachy itp.) – 7 minut.
2. Sprint na maksymalnym poziomie intensywności (80-90% HRmax) – 15 sekund.
3. Trucht na średnim poziomie intensywności (60% HRmax) – 45 sekund.
Punkty 2. i 3. powtórzyć 7 razy.
4. Lekki trucht w ramach schładzania – 10 minut.
5. Rozciąganie – 5 minut.
W miarę robienia postępów, można zwiększać liczbę interwałów. Całkowity czas trwania treningu nie powinien jednak przekraczać 40 minut.

Sprobuj, warts! 


Komentarze

Popularne posty