Krotko i na Temat

Pocenie to naturalny proces, dzięki któremu nasz organizm utrzymuje prawidłową temperaturę ciała. To także sposób na pozbycie się substancji resztkowych i toksyn. Każdy poci się inaczej. Zależy to od wielu czynników: płci, wieku, wrażliwości na temperaturę, od klimakterium lub miesiączki, od rasy, przyjmowania leków. Pocimy się wszyscy. Oczywiście bardziej gdy mamy gorączkę, ale nadmierna potliwość towarzyszy też wielu chorobom takim jak cukrzyca, gruźlica etc.  Wysiłek fizyczny – każdy poci się podczas intensywnych ćwiczeń i podczas pracy fizycznej i jest to normalne. Z wysiłkiem związane jest pocenie się na czole, plecach, pod pachami. Najpierw może wyjaśnię czym jest pot, a więc pot składa się głównie z wody (jest to w przybliżeniu około 98%), pozostałe składniki to: sól, tłuszcze, mocznik, kwas moczowy, amoniak, kwas mlekowy, węglowodany oraz związki mineralne. Jego skład jest także uzależniony od pożywienia, warunków klimatycznych, różnego rodzaju schorzeń oraz czynników hormonalnych. Schorzenia  przy których może występować nadmierne pocenie się to na przykład gruźlica, nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe oraz zatrucia. Należy jednak nie wpadać w panikę bo nadmierna potliwość to jeden z objawów, ale nie główny objaw tych dolegliwości. Pot jest bezwonny i bezbarwny, a przykry zapach powodują bakterię, znajdujące się na naszym ciele, których zadaniem jest jego rozkład. Ulega ono zmniejszeniu po zakończeniu ćwiczeń lub pracy. Kiedy nastepuje ten proces?

Gorączka – szczególnie tej wysokiej, towarzyszy pocenie się. Starsze osoby oraz niemowlęta pocą się mniej, bo mniej wydajny jest u nich mechanizm regulacji ciepłoty. 

Stres, lęk – podczas stanów lękowych pocą się dłonie, a jednocześnie występuje suchość w ustach. 

Nadużycie alkoholu – mocny alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co często powoduje spocenie czoła. 

Ból – każdy dotkliwy ból wywołuje pocenie z powodu działania odruchów nerwowych, które powodują również pocenie się. Może wystąpić oblanie potem w przypadku np. zawału serca czy silnego bólu brzucha. Jeśli jednak doszło do zaburzenia krążenia z powodu utraty krwi, zamiast oblania potem wystąpi lepkość wilgotnej skóry. 

Narkotyki, leki – pocenie się może być reakcją na nagłe odstawienie narkotyków lub alkoholu. Nietypowe poty mogą być wywołane również przez wiele leków (w tym środki przeciwdepresyjne). 

Choroby – częste zlewne poty nocne mogą być pierwszym sygnałem choroby. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nadmierna potliwość może być spowodowana chorobami endokrynologicznymi (np.: nadczynność tarczycy, cukrzyca), chorobami nowotworowymi,, zaburzeniami neurologicznymi, zatruciami. Poty towarzyszące uderzeniom gorąca u kobiet to objaw menopauzy. 

Niektórzy ludzie mają bez przerwy wilgotne ręce, stopy i pachy. Ich organizm produkuje nadmiernie pot, w ilości, która nie jest potrzebna do „ochłodzenia” organizmu. Nadmierne pocenie się bywa nie tylko bardzo krępująca ale i utrudnia życie. Takie osoby, nie tylko są zmuszane do zmiany garderoby nawet kilka razy dziennie, ale i powinny ubierać rzeczy, na których najmniej będzie widać plamy. 

W ciągu dnia wydzielamy około 0,5 litra potu, wartość ta wzrasta podczas ekstremalnych warunków (wysoka temperatura powietrza, ekstremalny wysiłek fizyczny) nawet do 5 – 8 litrów na dobę. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów podczas treningu gdyż wraz z potem wydala się jony sodu, potasu, chlorków magnezu, wapnia, aminokwasy oraz witaminy.


Komentarze

Popularne posty