Błędy żywieniowe i ich konsekwencje zdrowotne

Niemal wszystkie kraje unijne osiągnęły poziom absolutnej nadkonsumpcji. W krajach bogatszych UE zdecydowanie więcej spożywa się owoców i warzyw i nieco więcej olejów roślinnych niż w nowo przyjętych krajach. 
Mniejsze jest natomiast spożycie ziemniaków, przetworów zbożowych i cukru. W krajach „starej 15” zdecydowanie więcej niż w nowo przyjętych do UE krajach spożywa się ryb mleka i mięsa zwłaszcza wołowego oraz cielęcego. Stanowi to o naszym systemie odzywiania. Jednym z czynnikow, ktory wplywa znaczaco na odzywianie jest stres. Stres jest to reakcja miedzy osobą a otoczeniem, która oceniana jest przez osobę jako obciążająca lub przekraczająca jej zasoby i zagrażająca jej dobrostanowi. 
Pod wpływem stresu niektóre jednostki przejadają się, inne ograniczają przyjmowanie pokarmów. Spożywanie posiłku może odwracać uwagę od negatywnych emocji, wzbudzać pozytywne emocje, a także wywoływać uczucie rozluźnienia ciała. Żywienie to takze emocje, a przebiegi emocjonalne konsumpcji sa nieprawidłowym zachowaniem żywieniowym silnie uwarunkowanym negatywnymi emocjami takimi jak złość, depresja, nuda, niepokój, samotność i stres. Występuje epizodycznie i nieregularnie, najczęściej odbywa się w tajemnicy i charakteryzuje się spożyciem pokarmów wysokoenergetycznych lub bogatych w węglowodany proste. Żywienie emocjonalne dotyczy zarówno osób o prawidłowej masie ciała jak i otyłych. 

Najczęstsze nieprawidłowe nawyki żywieniowe: 

1. Mało urozmaicone posiłki 
Nie ma produktu spożywczego, który dostarczałby wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Rozmaitość produktów chroni przed niedoborem lub nadmiarem określonych składników pokarmowych, a zasada urozmaicenia powinna dotyczyć wszystkich posiłków. 

2. Spożywanie nadmiernej ilości soli – nawet trzy razy więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia 
Wynika to z faktu, iż sól jest dodawana w dużych ilościach podczas przemysłowej produkcji żywności, przy produkcji konserw, wędlin, serów, kiszonek, wędzonek, marynat, a także zup w proszku i niektórych przypraw. Zaleca się ograniczanie spożycia soli tradycyjnej poprzez rezygnację z dosalania potraw przy stole lub zastępowanie jej dostępnymi na rynku solami niskosodowymi albo różnego rodzaju mieszankami ziołowymi i przyprawami. 

  3. Wysoka podaż tłuszczów nasyconych i cholesterolu pokarmowego 
Zmniejszenie spożycia tłuszczów można osiągnąć poprzez: zastępowanie produktów „tłustych” produktami „chudymi” oraz stosowanie różnych technik kulinarnych tj. gotowanie, pieczenie czy duszenie bez dodatku tłuszczu. Tłuszcze zwierzęce są mniej korzystne dla naszego zdrowia niż tłuszcze roślinne, ponieważ zawierają w swym składzie nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Ograniczenie spożycia tłuszczów zwłaszcza zwierzęcych i produktów obfitujących w cholesterol jest nieodzownym warunkiem profilaktyki chorób układu krążenia, miażdżycy. Ograniczenie spożycia tłuszczu ma również istotne znaczenie w zapobieganiu i leczeniu otyłości. 

4. Zbyt duże spożycie słodyczy, które charakteryzują się:
wysoką zawartością cukru, tłuszczu oraz wysoką wartością energetyczną, a także niską zawartością witamin, a także składników mineralnych.

5. Nieregularne spożywanie posiłków oraz zastępowanie ich wysoko przetworzonymi przekąskami, które prowadzą do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. 

6. Zbyt małe spożycie węglowodanów złożonych (pieczywo razowe, kasze) oraz roślin strączkowych. 

7. Zbyt małe spożycie warzyw oraz owoców. 

8. Małe spożycie tłuszczów roślinnych. 

9. Niskie spożycie ryb zwłaszcza ryb morskich. 

10. Stosowanie tradycyjnych metod do przyrządzania posiłków np. z użyciem dużej ilości tłuszczów. 

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe - mogą być przyczyną ponad 80 różnych chorób. 

W efekcie wiekszosc ludzi cierpi na różne schorzenia ŻYWIENIOWO-ZALEŻNE: 
*otyłość,
*choroby nowotworowe
*miażdżyca
*nadciśnienie tętnicze
*choroby serca i wątroby
*osteoporozę
*nadwagi
*próchnicy zębów
*agresji
*spadku koncentracji i zdolności uczenia się
Co to jest prawidłowe odżywianie? Prawidłowe żywienie człowieka polega na zaspokojeniu zapotrzebowania organizmu na energię oraz dostarczeniu wszystkich składników odżywczych niezbędnych do właściwego rozwoju oraz zachowania zdrowia. 

Komentarze

Popularne posty