Sokoli wzrok

Odpowiednia dieta na wzrok jest bogata w witaminy. Również dodawanie ziół do potraw utrzymuje nasz wzrok w dobrej kondycji, zapobiega chorobom oczu i łagodzi stan zmęczenia wzroku u osób pracujących przy komputerze lub w klimatyzowanych pomieszczeniach:
1.Ułóż tęczę na swoim talerzu. Wolne rodniki (nieregularne cząsteczki tlenu, które niszczą nasze komórki) podwyższają ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób oczu: zaćmy, jaskry i związanego z wiekiem - zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Najskuteczniejszym sposobem, aby im zapobiec, jest jedzenie bogatych w przeciwutleniacze owoców i warzyw - im bardziej kolorowe, tym lepiej. Dobrym źródłem są owoce jagodowe, winogrona, pomidory, papryka, melon, brokuły, ciemnozielone warzywa liściaste i marchewka.

2.Podnieś stawkę. Nawet jeśli starasz się dobrze odżywiać, są szanse, że i tak wystąpią u ciebie niedobory przeciwutleniaczy - zwłaszcza witaminy C i E oraz cynku. Dlatego suplementy w tabletkach są wskazane. Badania pokazują, że u kobiet przyjmujących dodatkową dawkę witaminy C ryzyko zachorowania na zaćmę spadło o 64 procent, a osoby biorące suplement witaminy E są o połowę mniej narażone na ryzyko, że te choroby u nich wystąpią. Niektóre badania wskazują na to, że cynk może spowolnić rozwój AMD.  


3. Szukaj luteiny. Jest to substancja odżywcza z rodziny karotenoidów, która chroni plamkę żółtą (część siatkówki odpowiedzialna za ostrość widzenia). Badania pokazują, że osoby przyjmujące luteinę zawartą w produktach naturalnych - tylko pół szklanki szpinaku dziennie - były o 20% mniej narażone na zaćmę, a u 43% badanych wykazano niższe ryzyko wystąpienie AMD. Luteinę znajdziemy nie tylko w szpinaku, ale również w brokułach. Możemy również przyjmować suplement diety.  

4.Dodawaj do diety dobre kwasy tłuszczowe. Są potrzebne dla rozwoju zdrowych błon komórkowych oraz odpowiadają za ostrość widzenia. Zwłaszcza ryby są bogate w dobre kwasy tłuszczowe, które niemal o połowę obniżają ryzyko wystąpienia AMD, jeśli jedzone są regularnie. Jeśli jednak nie przepadacie ani za rybami, ani za tranem, spróbujcie oleju lnianego.  

5.Jedz jagody. Podczas II Wojny Światowej piloci wojskowi zajadali się dżemem jagodowym. Okazało się bowiem, że jagody zawierają tzw. antocyjany, które wzmacniają naczynia włosowate w oku i regenerują barwnik zwany rodopsyną, niezbędny do widzenia podczas jazdy o zmroku. Jagody spowalniają również rozwój zaćmy. Dlatego jedzcie jagody na zdrowie! 


Przygotuj sobie naszą sałatkę, zawierającą składniki, zdrowe dla naszego wzroku. Sałatka na zdrowe oko

Skladniki:
liście szpinaku (3 garście)
pomidorki cherry (5 sztuk)
tarta marchewka (mała sztuka)
łosoś wędzony ( 30g)
jajo ( 1 sztuka)

Sos:
oliwa z oliwek (1 łyżka)
świeże zioła ( bazylia, oregano)
prażone pestki słonecznika (1 łyżeczka)
sok z cytryny ( łyżeczka)
Jajo ugotować na twardo, obrać, pokroić w ósemki. Pomidorki przekroić na pół, a marchew zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na końcu dodać łososia wędzonego. Całość polać wcześniej przygotowanym sosem.

Komentarze

Popularne posty