Ziołowe wariacje

Picie naparów z suszonych roślin może wspomóc walkę z nadmiarem kilogramów. Ziołowe herbatki najlepiej jest kupować w zielarniach i sklepach ze zdrową żywnością. Zobaczcie, jakie zioła na odchudzanie warto stosować. Stosowanie ziół jako przypraw jest znane od najdawniejszych czasów. Zioła mają działanie lecznicze, jedynie przy chorobach wątroby, serca i płuc należy je stosować z wielkim umiarem.

Poznajcie najlepsze zioła na odchudzanie:

Fiołek trójbarwny
Już dawno uważano, że napary z fiołka trójbarwnego "oczyszczają krew", zapewniając piękną cerę i likwidując pojawiające się w młodzieńczym wieku wypryski. Zioło to działa odtruwająco na organizm i lekko moczopędnie, poprawia przemianę materii. Przyrządzanie: 2 łyżki ziela zalej 2 szklankami wrzątku i gotuj przez 5 minut pod przykryciem. Odcedź. Pij 2 razy dziennie po szklance naparu.

Kruszyna pospolita
Wykorzystuje się zarówno sproszkowaną korę, jak i owoce kruszyny. Napar z tej rośliny pobudza funkcje jelita grubego, działając przeczyszczająco. Zwiększa także wytwarzanie żółci. Świeża kruszyna jest trująca, swoje toksyczne właściwości traci dopiero podczas procesu suszenia. Mimo to, lepiej stosować ją rozważnie. Przyrządzanie: Łyżkę kory (lub pół łyżki owoców) zalej szklanką wody i gotuj przez 15 minut. Następnie odcedź i pij najwyżej 2 razy dziennie 1 - 2 łyżki naparu z owoców lub po pół szklanki płynu uzyskanego z kory.

Krwawnik pospolity
Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, stymuluje procesy trawienne i poprawia przyswajanie wielu cennych składników pokarmowych. Ale uwaga! U osób mających skłonności do uczuleń, krwawnik może wywołać wysypkę. Warto pamiętać i o tym, że używany w nadmiernych ilościach powoduje zatrucie objawiające się oszołomieniem i bólem głowy. Przyrządzanie: Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku. Nie gotuj, lecz trzymaj pod przykryciem przez 15 minut, by napar naciągnął. Po tym czasie odcedź. Pij 1-2 szklanki płynu dziennie.

Lubczyk lekarski
Herbatki z tego ziela działają moczopędnie, pobudzają system trawienny do intensywniejszej pracy, redukują nadmierną fermentację jelitową. Łagodzą bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność. Przyrządzanie: Łyżkę rozdrobnionej, wysuszonej rośliny zalej szklanką wody i postaw na ogniu. Niech się podgrzewa przez około pół godziny, uważaj jednak by nie dopuścić do wrzenia. Przecedź. Pij 3 razy dziennie po łyżce stołowej.

Łopian
Łopianowe wywary stymulują nerki, żołądek i jelita do pracy. Pobudzają też trawienie i wspomagają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
Przyrządzanie: 2 łyżki korzenia łopianu zalej 2 szklankami wody. Gotuj przez 5 minut i przecedź. Pij po 0,5 szklanki naparu 2 - 3 razy dziennie.

Mięta pieprzowa
Doskonale reguluje proces trawienia, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego. Warto ją pić, gdy dokuczają wzdęcia lub pojawiła się nieprawidłowa fermentacja w jelitach. Przyrządzanie: Łyżkę mięty zalej szklanką gorącej wody, przykryj i odstaw. Po 10 minutach odcedź. Pij 2 -3 razy dziennie po szklance naparu.

Mniszek pospolity
Herbatki z mniszka pobudzają czynności wątroby, zwiększają ilość wytwarzanej żółci oraz ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy. Zwiększają także wydzielanie soku żołądkowego i wspomagają trawienie pokarmów.
Przyrządzanie: 2 łyżki ziół mniszka zalej 2 szklankami ciepłej, ale nie gorącej wody. Następnie ogrzewaj powoli, nie dopuszczając do wrzenia, pod przykryciem. Przecedź. Pij 0,5 szklanki ciepłego naparu 2 - 3 razy dziennie, na pół godziny przed jedzeniem.

Poziomka pospolita
Oprócz słodkich i aromatycznych owoców w ziołolecznictwie wykorzystuje się także liście tej rośliny. Działają one moczopędnie, likwidują stany zapalne jelit. Owoce natomiast mają właściwości lekko przeczyszczające. Poziomkowe napary - czy to z liści, czy z owoców - stymulują przemianę materii, pobudzają nerki do intensywniejszej pracy. Przyrządzanie: Łyżkę liści lub suszonych owoców zalej szklanką wrzątku i przykryj. Po 10 minutach odcedź. Pij 2 - 3 razy dziennie po szklance naparu.

Skrzyp polny
Napary ze skrzypu stosowane są jako łagodny środek moczopędny. Ale najważniejszym składnikiem tej rośliny jest krzemionka - substancja łatwo rozpuszczalna w wodzie i wchłaniana w przewodzie pokarmowym, poprawiająca przemianę materii. Przyrządzanie: 2 łyżki ziela zalej 2 szklankami gorącej wody i gotuj przez 3 minuty. Zdejmij z ognia i pozostaw pod przykryciem na 10 minut, następnie przecedź. Pij po filiżance naparu 2 - 4 razy dziennie przed posiłkiem.

Szałwia lekarska
Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa wiatropędnie, reguluje perystaltykę jelit. Stosuje się ją w nieżytach przewodu pokarmowego, zwłaszcza gdy towarzyszy im nadmierna fermentacja. Przyrządzanie: Zagotuj w rondelku wodę. Gdy zacznie wrzeć, zaczerpnij szklankę płynu i zalej nim jedną łyżkę liści. Przykryj i postaw na sitku nad parującą resztą wody w garnku. Po 15 minutach przecedź. Pij 2 łyżki 3 razy dziennie.

Anyż
Działa wiatropędnie, pobudza produkcję białych ciałek krwi.

Bazylia
Reguluje poziom cholesterolu, ułatwia trawienie białka i tłuszczu.

Cząber
Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, łagodzi stany zapalne.

Estragon
Działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, a także żółciopędnie.

Imbir
Przyprawą jest zmielone kłącze wieloletniej rośliny uprawianej w Azji, Afryce, Australii i na Karaibach. Ma mocny, nieco cytrynowy zapach i korzenny, palący smak. Imbir łagodzi bóle żołądkowe i wzmaga apetyt.

Majeranek
Zapobiega wzdęciom, w diecie bezsolnej może zastąpić sól.

Melisa
Aktywizuje soki trawienne, wzmaga apetyt, działa uspokajająco.

Mięta
Poprawia apetyt, wspomaga wydzielanie żółci, obniża ciśnienie krwi.

Oregano (lebiodka)
Zmniejsza nadmierną fermentację w przewodzie pokarmowym.

Rozmaryn
Przyprawą są wysuszone liście uprawianej w rejonie Morza Śródziemnego. Ma działanie dietetyczne, ułatwia trawienie, wzmaga apetyt oraz polepsza krążenie krwi.

Szałwia
Chroni śluzówkę żołądka i działa przeciwzapalnie, leczy lekkie biegunki.

Tymianek
Działa bakteriobójczo, ułatwia trawienie tłustych pokarmów.

Chili
Jest to przyprawa otrzymywana z wysuszonych owoców papryki krzewiastej uprawianej głównie w Ameryce Południowej i Azji południowej. Jest najostrzejszą przyprawą używaną w kuchni, dzięki dużej ilości zawartej w niej kapsaicyny. Chili pobudza procesy trawienne i wzmaga apetyt.

Owoc jałowca
Działa moczopędnie, wzmaga wydzielanie żółci.

Nasiona kminku
Ma pozytywny wpływ na procesy trawienne oraz wzmaga apetyt.

Owoc kolendry
Ma właściwości rozkurczające oraz wiatropędne, również pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Korzeń lukrecji
Stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych, jako środek wykrztuśny, rozkurczający oraz przeciwzapalny. Stosowany pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka.

Komentarze

Popularne posty